>

Far Restorasyonu – S.S.S.

Sıkça Sorulan Sorular

Gclear OE (Orjinal Ekipman) sınıfı far kaplaması ne demektir?

Far restorasyonu nasıl yapılmalıdır?

Basitçe söylemek gerekirse, Gclear far restorasyon kaplaması bir OE formülüne dayanmaktadır. Bir far üreticisi, benzer bir UV sert kaplama ile farları kaplar. Gclear  da aynı şekilde matlaşan ve oksitlenen alanın aşındırılması sonrası UV kaplama yaparak polikarbon farın üzerine bağlanır ve muazzam bir aşınma direnci sağlar.

Far Restorasyonu İle Kalıcı Çözüm Sunuyoruz!

Gclear Kaplama, esas olarak far üreticisinin yaptığı orijinal kaplamanın yerine aynı kalitede kaplama yapma esasına dayanır. Bu nedenle geçici değil, kalıcı bir çözümdür.

Farlar neden matlaşır?

Anlaşılması gereken ilk şey, tüm farların polikarbondan yapılmış olmasıdır. Bugünlerde hemen hemen tüm farların polikarbon malzemeden yapıldığını ve polikarbon malzemenin otomobil üreticileri için birçok faydası olduğunu söylemeliyiz. Polikarbon sayesinde modern araçlar için her türlü çılgın şekil ve yaratıcı şekiller yapılabilir hale geldi. Aynı zamanda polikarbon malzeme küçük darbeler gelmesi durumunda kırılmanın azaltılmasına yardımcı olur. Başka bir aracın sizin aracınıza hafif çarpması sonucu, genellikle farınız polikarbon olduğu için kırılmaz. Far restorasyonu her zaman gerekli olan bir hizmet olarak karşımıza çıkar!

Bununla birlikte, olumsuz olan, polikarbonun doğal olarak yumuşak olması ve UV güneş ışınları ve diğer  dış etkenlerden daha kolay etkilenmesidir. Bunu engellemek için far üreticilerinin yaptığı şey ise, OEM dereceli sert bir kaplama veya UV ile kürlenen bir kaplamayı polikarbonun yüzeyine uygulamaktır. Bu tür teknoloji, gitarlardan başka şeylere kadar her türlü farklı endüstride de kullanılmaktadır ve sert kaplamanın avantajı, son derece sert olması ve alt yüzeyi korumasıdır. UV kaplama polikarbon veya plastik yüzeye çok iyi bağlanır ve tabii ki başka bir avantajıda UV lamba ile kürlenme süresi çok hızlıdır, çabucak sertleşir. Ancak polikarbonun üzerindeki her kaplama zamanla bozulmaya başlayacaktır.

Bunun bazı nedenleri vardır: Birincisi UV güneş ışınları, diğerleri ise ısı ve merceğin içinden gelen ışıktır. Sadece bu faktörlerin haricinde yoldaki toz, kir ve bunun gibi dış etkenlerde farınızı zedelemeye ve sarartmaya başlar. Zamanla sararmalara neden olan birincil faktör yinede güneş ışığıdır. Bu yüzden Türkiye’nin güney bölgelerinde, farların çoğunun üç ya da dört yaşına geldiğinde, üst bandında sararmaya başladığını fark edeceksiniz. Bu noktada yapılması gereken Glasweld Gclear profesyonel far sistemi ile kaplamayı yenilemektir.

Matlaşan Far Restorasyonu Nasıl Yapılmalıdır?

Matlaşan farları sadece parlatıcılar ile parlatmak yeterli değildir. Bu sadece birkaç haftalık geçici bir çözüm sunar. Far restorasyonunda UV Kaplama yapılmadan sadece parlatma yapılır ise ham bir polikarbon elde etmiş olursunuz. Farınızın üzerinde sıfır koruma olur. Bunun sonucunda zamanla polikarbon üzerinde kılcal çatlaklar oluşmaya başlar. Bu çatlama far boyunca küçük çatlaklara neden olur. Biz buna mikro çatlaklar diyoruz, ve tabii ki bu durum, farın kalitesi ve işlevini bozar. Ayrıca farın ışık geçirgenliğini de azaltır.

Bu nedenle geçici değil, kalıcı bir çözüm istiyorsanız Gclear far restorasyon sistemi ile farınızı yenilemelisiniz. Kaliteli UV sert kaplama sayesinde senelerce farınız, aracı ilk aldığınız gün ki görüntüde kalır ve ışık kalitesinde de kayıp yaşamazsınız.

Her bir şişe (236ml) Gclear OEM UV kaplama spreyi ile kaç far restorasyonu yapabilirim??

Gclear OEM UV kaplama spreyinin bir şişesi 8oz (236ml) gelmektedir. Bir şişe yaklaşık 20 far setini yani 40 ayrı farı yapacaktır. Tabii ki bu tahminler, yaptığınız farların boyutuna ve deneyim seviyenize bağlı olarak yaklaşık tahminlerdir.

Gclear OEM UV kaplama spreyinin raf ömrü ne kadardır?

Gclear far restorasyon kaplamasının raf ömrü bir yıldır.

Gclear kaplama spreyinin bir araçta veya iklim koşullarına maruz kalacağı bir yerde saklanması, spreyin ömrüne olumsuz etki yaratabilir. Mümkün olduğu kadar oda sıcaklığı bulunan bir ortamda depolamak ömrünü uzatmaya yardımcı olacaktır. Pek çok teknisyen mobil ortamda çalıştığından dolayı, aracın içinde her gün muhafaza etmektedir. İş yeri harici mobil ekip kullanımlarında günün sonunda araçtan çıkarıp oda sıcaklığı bulunan bir ortamda muhafaza etmenizi öneririz. Uzun süre kullanmadığınız zamanlarda, en iyi sonuçları almak için uygulamadan önce şişeyi sallamalısınız. Genel olarak, bir yıl içinde Gclear kaplama spreyinizi tüketmenizi tavsiye ederiz.

Far restorasyon işlemi ne kadar sürer?

Profesyonel kaplamalı bir far restorasyon işlemi yapmak ne kadar sürüyor?

Cevap 15 dakika ile yaklaşık 40 dakika arasındadır. Elbette aracınıza, beceri seviyenize ve bazı dış faktörlere bağlı olarak süre değişmektedir. Birincil şey, teknisyenin beceri seviyesidir. Muhtemelen ilk birkaç uygulamayı 30 ve 45 dakika arasında tamamlayacaksınız.  Uygulama adımlarını öğrenip, verimsiz çalışma koşullarını yok ettiğinizde şüphesiz sürenizi hızlandıracaksınız. Firma olarak far restorasyonu işlemini son derece profesyonel bir düzeyde tamamlıyoruz!

Mobil uygulamaya uygun setler olduğu için dışarıdaki sıcaklık gibi dikkate alınması gereken başka faktörler de vardır. Dondurucu bir günde çalışırken tabi ki süreç biraz uzayacaktır. Bu faktörler, genelde UV kürleme süresini birkaç dakika daha uzatacaktır. Yeterli deneyime sahip olduktan sonra, genellikle 30 dakika içerisinde bir aracın farlarını restore etmiş olursunuz.

Far için ne kadar Gclear OEM UV kaplama sıvısı kullanmalıyım?

Bunun cevabı ne az ne de fazla kullanmaktır. Çok az kaplama sıvısı uygularsanız, far yüzeyinde çizgilenmeler oluşabilir. Çok fazla kullanırsanız ise birikintiden dolayı damla görüntüsü oluşabilir. Genel kural olarak her zaman pedin kenarına hafif bir miktar sıvı sürmenizi ve farın çevresini kaplamanızı öneririz.

Kenarları kapladıktan sonra pede tekrar aynı miktarda sıvı uygulayın ve farın orta alanına sürün. Farın tüm yüzeyini kapladığınızdan emin olun. Ardından aynı işlemleri diğer far içinde uygulayın.

Gclear profesyonel far restorasyon kitinde hangi zımpara sistemi ve makina kullanılır?

Gclear profesyonel far restorasyon sisteminde 3 farklı zımpara kullanılmaktadır. 320 kum, 600 kum ve 1200 kum. Sıra olarak düşük rakamlı zımpara daha sert ve aşındırıcı yapıdadır. Bu nedenle ilk olarak 320 kum ve sırasıyla 600 kum, 1200 kum zımparalarını kullanmanız lazım. Gclear profesyonel far restorasyon sistemimizdeki makina ile rastgele yörüngeli hareket sağlanır. Makina hem dairesel hemde düşey dikey hareket yaparak maksimum temizlik ve minimum hasar yaratır.

Rastgele yörünge hareketi, farın potansiyel bir hasara neden olmadan kaplamanın çıkarılmasına yardımcı olan doğal bir kesme eylemi oluşturur. Aslında, döner veya dairesel bir zımpara makinesi, örneğin kablosuz bir matkap kullanarak eski kaplamayı çıkarabilirsiniz, ancak böyle yapmanın doğal bir riski vardır. Sadece dairesel hareket çok daha fazla ısı ve sürtünme oluşturma eğilimi gösterir ve bazı bölgelerde kaldırılması çok zor olan izler oluşturur. Bu nedenlerden dolayı zımpara ve makina tertibatında muadil ürünler kullanmanızı önermiyoruz.

Start typing and press Enter to search

Alışveriş Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Call Now Button