Çatlak Cam Tamiri – S.S.S.

Sıkça Sorulan Sorular

Ön cam onarımına başlamak için neye ihtiyacım var?

Hakikat, herhangi bir işin başlangıcında, arzu ve kararlılığa ve sıkı çalışma ve kaliteli iş yapmaya istekli olmanız gerekir. Bu herhangi bir şirket için doğrudur ve elbette, bir iş planına ve yerel pazarlarınızın anlayışına sahip olmak her zaman iyidir. Potansiyel müşterileri belirleme; araba yıkamaları, filo hesapları, bayilikler, kaportacılar, detay dükkanları, perakende işi vb. Ayrıca, rakiplerinizin ne aradığını ve nişanınızı bulmak için yerel pazarınızda kaç rakibin bulunduğunu belirleme.

Etkilenecek diğer bir şey mükemmel ekipman ve malzemeleri kullanmaktır. Bu, işi yapmaya gittiğinizde sahip olduğunuz itibarını ve yapabileceğiniz iş kalitesini önemli ölçüde etkiler. Ayrıca, birlikte çalışmayı seçtiğiniz şirket devamlı destek sağlıyor. İş başındayken arayabilir ve üzerinde çalıştığınız tamir ile ilgili bazı ipuçlarını ve ön cam yonga tamir ekipmanı vb. Ile birlikte olabilecek tüm sorunları öğrenebilir misiniz?

Ayarlanması gereken diğer bir şey, kurulum aşamasında, bir mağaza ortamında veya bir mobil ortamda kurulacak. Elbette, bir mobil ortam, bir araçtan daha az havai bir yüke sahip olmanıza veya hatta bazı yerlerde, bir motosikletin dışında çalışan ön cam tamir teknisyenlerine sahip olduğumuzdan, bunu da belirliyoruz. Gerçekten, cam yongası onarımı ile mobil bir ortamda çalışabilirsiniz, mutlaka bir mağazaya ihtiyacınız olmaz.

Bir ön cam onarım işi başlatırken etmenize gerek duyacağınız diğer faktör, sigorta şirketlerinin kullandığı üçüncü taraf yöneticilere kaydolmaktır. Bu, perakende müşterileri, müşterileri ve sigorta şirketinin kendisi arasındaki üçüncü tarafın gidişatıdır. Onlara kaydolduğumuzda bunun yanı sıra, bu işlemi anlamamızda size yardımcı olabilecek sık sorulan sorularımıza dair bir video var.

Ön cam onarımının en büyük yanı, giriş noktasının nispeten düşük olması. Ön cam onarım işine girmek, GlasWeld tarafından üretilen ekipman gibi harika ekipmanlarla bile, yalnızca uygun ekipmanlarla çalışmaya başlamak için bir giriş noktası olarak altı yüz dolar ya da öylesine maliyet veriyorsa, o zaman ön cam tamiri ile önemli marjlar elde etmiş olursunuz. Tipik reçine maliyetiniz, tamir başına üst sınırda otuz sent ila elli kuruş demektir. Bu, yaptığınız onarım işinde yüksek sınırlar elde edebileceğiniz anlamına gelir ve daha önce de belirttiğimiz gibi, nispeten düşük maliyet gerektirir.

Profesyonel bir ön cam tamir takımında nelere dikkat etmeliyim?

Bir ön cam tamir takımına karar verirken bakmamız gereken ilk şey teknoloji.

Teknoloji ve yenilik, özellikle durumun ideal olmadığı durumlarda dahi mükemmel bir onarım elde etmenizi sağlayan teknoloji anlamında önem taşır. İklim faktörleri söz konusu olduğunda veya zorlu bir mola ile çalışırken. Teknoloji, havayı ve nemi dışarı atmanıza yardımcı olabilir. Teknoloji reçinenin içeri girmesine ve akmasına yardımcı olabilir. Koşullara bakılmaksızın daha iyi görünen bir onarım sağlamaya yardımcı olabilir. Bu nedenle harika teknoloji bir numaralı önceliğiniz olmalıdır.

Birçok teknisyen giriş seviyesi bir ön cam tamir seti satın alma hatasına düşüyor ve daha sonra birkaç ay sonra ya da bir ya da iki yıl sonra gerçekte bu ilk yatırımın maliyetindeki farkın yalnızca 100 veya 200 olabileceğini ancak biraz daha iyi bir sistem satın alıyor. dolar.

Gerçekten dikkat etmeniz gereken diğer şey basitliktir. Biliyorsunuz, dünyadaki en büyük teknoloji, onu doğru kullanamamanız önemli değildir.

İşte GlasWeld’de, mühendislik konusundaki felsefemiz, mükemmel teknolojinin zor bir görevi basitleştirmesi. Bu nedenle tasarladığımız her şey, o noktaya gelmek için karmaşık, çok adımlı süreçler oluşturmadan, mükemmel ve tutarlı sonuçlar elde etmenize yardımcı olmak amacındadır. Kullanım kolaylığı aramak, kalkmanıza ve çabucak çalışmanıza yardımcı olacak büyük bir faktördür. Sonuçta, işyerindeyken daha az hayal kırıklığına yol açabilir.

Diğer faktör eğitim, ön cam yonga tamir üreticisi kapsamlı eğitim sunuyor mu. Temel eğitim değil, kapsamlı eğitim. Basit bir kaya çipi onarımından daha fazlasını nasıl yapacağınızı öğrenmek için araçlar sunmak.

Onların ön cam onarımını bilen bir destek personeli var mı? Belirli bir onarım türüyle ilgili bir sorun yaşıyorsanız arayabileceğiniz ve cam onarım sürecinde size rehberlik etmesini sağlayacak bir tanesi. Aslında, bu da faktör olacak bir şey. Elbette GlasWeld, o kadroya sahip. Ayrıca, müşteri destek ekibimiz olan, ön cam tamir teknisyenlerine sahibiz. Yol boyunca sizi desteklemek için oradalar.

Buna ek olarak, sertifikalı olabilir misiniz? Eğitimlerinizi bir üst seviyeye çıkarabileceğiniz bir sertifikasyon seçeneğiniz var mı? Bunlar profesyonel bir ön cam tamir seti ararken faktör olacak şeyleri. Diğer faktör destek, mükemmel müşteri hizmetleri var mı? Sana açık oldukları saatler ne? Zor bir ara girerseniz, size yardımcı olması için orada birileri var mı?

Cam onarım ekipmanı ile ilgili garanti nedir? Ön cam enjektörünüzde bir ömür garantisi var mı? Kullanım ömrü garantisi gerçekten bir ömür boyu garanti midir? şirket ne zamandan beri çalışıyor? Uzun bir süre boyunca destekleri ve sicili ne oldu?

Göz önüne alınması gereken bir diğer faktör, ön cam onarım ekipmanınızın ömrünün uzatılmasıdır. Ön cam tamir setini üç beş yılda bir mi yoksa yılda bir kez değiştirmeniz gerekiyor mu? Ön cam tamir seti sonuna kadar inşa edilmiş mi? Son olarak 10, 15, 20 artı yılları söyleyecek malzeme ve tasarımla üretilmiş mi?

Birçok GlasWeld müşterisi hala 25 yıl önce veya daha önce orijinal cam onarım setini kullanıyor. Bu yüzden, profesyonel bir ön cam tamir seti satın alırken göz önüne almanız gereken birkaç şey var.

Ön cam onarım teknisyeni için hangi enjektörü öneririz?

Üç GlasWeld enjektörü arasındaki farklar nelerdir; ProVac Zoom, ekoVak ve g3?

Bunları kısaca parçalayalım; Z-mount teknolojisi ile sattığımız tek enjektör ProVac Zoom’dur. GlasWeld’ten aldığımız en son teknolojik gelişmeyiz, herhangi bir iş parçacığına gerek duymadan camın üzerine hızlıca monte etmenize olanak tanır. 10-15 yapmaya çalışmak yerine, bir standın içine sokar, cam ile temas ettirir ve mühürlemek için başka bir dönüş yapar. Z-mount ile yapmanız gereken tek şey, enjektörün standın tepesine doğru itilmesi ve yerine yerleşmesi olacaktır. Ardından, enjektörü camla temas edene kadar aşağı itmeye devam edin.

ProVac Zoom, çok daha kalın bir mühürle tasarlanmıştır, böylece aşağı doğru büyük bir basınç uygulayabilirsiniz. Z-mount ayrıca dişli enjektör ile elde ettiğiniz tork etkisini ortadan kaldırır, radyal stresin giderilmesi ve enjektörün cama aşırı sıkıştırılması imkanı sağlar. Radyal basınç onarım sırasında bir çatlamanın öncü faktörüdür, bu nedenle onarım sürecinden çıkarılarak mükemmel bir onarım sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak, daha az hareketli parçaya sahip, ayar vidası yok, bir kam kilidi gerektirmiyor, ecoVac’den (daha hızlı bir vakum da) 30 daha güçlü bir vakum var ve tam vakum değerinin altında üç tur. Yakınlaştırma, en yeni ve en büyük teknolojimizdir ve tüm bu özelliklerden dolayı, ön cam onarımında devrim yaratan bir üründür.

Şimdi, EcoVac çok iyi bir enjektör. Ayrıca ProVac teknolojisi kullanır ve büyük bir vakum çeker (endüstride zum ve g3 dışında ikinci en güçlü). Buna rağmen ayarlanmış bir vida var, kam kilitlemesinin kullanılmasını gerektiriyor ve zoom’un sahip olmadığı birkaç ek hareketli parça var; ancak bunun ötesinde, özellikle biraz daha sıkı bir bütçeye sahip olanlar için harika bir enjektör. Aslında, EcoVac, Auto Glass Digest’ten İzleyiciler Seçimi Ödülü’nü çok uzun zaman önce almadı; bu yüzden mükemmel bir üründür. Gerçekten, ecoVac zoom’dan daha ucuz ve g3’tan daha az maliyetlidir.

Şimdi, g3’e ne oldu? G3, reçineyi izole eden ek bir pistona sahiptir. Bunun amacı, ilk vakum döngüsünüz sırasında hızlı bir nem buharlaştırma işlemi yapmak ve böylece reçineyi enjekte etmeden önce herhangi bir nemi uzaklaştırmaktır. G3 hakkında anlamak gereken en önemli şey budur. Her zaman yağmur yağan ıslak bir iklimdeyseniz ve neredeyse her işte ıslak frenler koştuğunuzu biliyorsanız sizin için mükemmel bir seçenek olabilir. Harika bir üründür, iyi çalışır ve ecoVac’ten biraz daha vakumludur.

Bununla birlikte, nem buharlaştırma işleminin enjektörlerimizden herhangi biriyle çalışabileceğini de bilmek önemlidir. Düzgün bir nem buharlaştırması elde etmek için nem buharlaştırma eğitim videomuzdaki adımları izlemeniz yeterlidir ve tamiratınızın içine doğru gidin. Ayrıca sadece bir dakika, bu nedenle ıslak bir iklimde olsan bile büyük bir faktör değil.

Şimdi, hangi enjektör sorusu kadar öneririz? ProVac Zoom’u öneriyoruz. En yeni ve en gelişmiş teknolojimize sahiptir ve daha önce de belirttiğimiz nedenlerle, onarım sırasında camı kırma olasılığını azaltmanıza yardımcı olur. Daha hızlı yükleme süreleri vardır, daha iyi görünen onarımlar sağlar, çiçek açma şansınızı azaltır ve kullanımı daha basit ve kolaydır. ProVac Zoom’un birçok fayda ve takip edebileceği çok daha az şey var. Tavsiyemiz budur ve neden Zoom önerileri gittikçe listemizin en başında yer alıyor.

GlasWeld ürünleri neden daha pahalıdır?

Profesyonel kalitede bir ön cam yongası onarım seti veya ön cam tamir seti için arama yaparken veya alışveriş yaparken sorabileceğiniz bir soru neden, GlasWeld ürünleri biraz daha pahalı?

Belki pazardaki diğer sistemler ile temel kiti karşı bir ön cam önleme kiti maliyetine bakıyorsunuz. Asıl nedeni kalitedir. Kalitemiz söz konusu olduğunda kitlerimiz bir bütün olarak inşa edilmektedir. Cerrahi kalitede paslanmaz çelik, on yıllardır dayanmak ve direnmek üzere üretilmiş yüksek kaliteli polimerler; birkaç yıl değil. Enjektörlerimiz, birçoğu 20-25 yıl boyunca sahada bulunuyor ve hala güçlü gidiyor. Müşterilerimizle konuşurlar ve bu gerçeği kanıtlarlar.

Diğer faktör de teknoloji. İşinizi kolaylaştırmak için sürekli yeni teknolojiler geliştiriyoruz ve geliştiriyoruz. Ekipmanınızla savaşmak zorunda kalmadan sürekli olarak büyük onarımlara izin vererek ve ayrıntılı görevleri oldukça basit hale getirin.

Teknolojimize baktığınızda, endüstride rakipsiz olan şeyleri, ProVac teknolojisi, Z-montaj teknolojisi, ProCur plus, dahili zamanlayıcı, yanıp sönen LED teknolojisi ve benzeri diğer şeyleri incelediğinizde göreceksiniz ön cam onarım setinin maliyetini küçük derecede etkileyebilir.

Göz önüne alınacak bir diğer faktör de garantimizdir. Enjektörlerimizin arkasında durduğumuz gerçek bir ömür boyu garanti var. Ayrıca, sertifikalı ön cam onarım teknisyenleri olan bir iç personel müşteri hizmetleri temsilcisiyle inanılmaz miktarda devam eden destek sunuyoruz; yol boyunca sahip olabileceğiniz tüm sorunlara destek veriyoruz.

GlasWeld, 35 yıldır yenilik yapıyor ve teknisyenlerimize sektördeki en iyi ön cam tamir setini sağlamamızı sağlamak için bunu yapmaya devam edeceğiz.

GlasWield ön cam tamir seti ne kadar sürecek?

Öncelikle, tüm ön cam tamir seti enjektörleri cerrahi kalite paslanmaz çelikten yapılmıştır ve gerçek bir ömür boyu garanti taşırlar. Bunun ötesinde, GlasWeld’de, ekipmanımıza giren teknoloji, kalite ve işçilik konularında büyük bir gurur duyuyoruz. Ön cam yongası tamir setinin ömrü boyunca kalite ve uzun ömür sağlamak için üretim sürecimiz boyunca en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz.

Enjektörün yanında faktör oluşturacak diğer bileşenler kür ışık ve aksesuarlarıdır. Açıkçası, reçinelerimiz tüketilebilir ve genellikle birkaç hafta, ay veya hatta bir yılda bunları geçireceksiniz. Bunun ötesinde, kür ışıkları ve aksesuarlarımızın hepsi bir yıl garanti kapsamındadır. Ancak, tasarım düzeyi ve kullandığımız bileşenler nedeniyle, çoğu durumda, iyileştirme ışıkları ve aksesuarları yıllarca veya daha uzun sürecektir.

GlasWeld hangi eğitimi veriyor?

İlk şey, her ön cam onarım setinde bulunan Hızlı Başlama kılavuzumuzdur. Resimli ve talimatlarla tam bir onarımın nasıl yapılacağını gösteren katmanlı bilgi. Sizi ABD piyasasındaki standartlarla yakından tanımaya ek olarak.

Buna ek olarak, evinizde veya bilgisayarınızda izleyebileceğiniz tüm videoları içeren bir DVD alacaksınız. GlasWeld.com adresinde bulunan çevrimiçi eğitimimize de erişebileceksiniz. Ön cam tamir setinizi almadan önce bile önizlemeyi çekinmeyin.

Buna ek olarak, Bend Oregon’daki güzel yerimizde ayda bir kez aylık olarak ücretsiz olarak kurum içi eğitim imkânı sunuyoruz; bu nedenle güzel Bend Oregon’a seyahat etmek ve elle gezilen uzman ön cam tamir eğitimi almak istiyorsanız, sizi davet ediyoruz böyle yaparak.

Buna ek olarak, bazen ticaret fuarlarının bazılarında ve dolayısıyla bizzat eğitim imkânı verebileceğimiz gezi sınıfları sunmaktayız; bu nedenle Facebook’ta ve haber sunduğumuz diğer yerlerde de göz kulak olun.

Bununla birlikte, sektörümüzde benzersiz olan iki şey sunuyoruz. İki aşamalı bir sertifika platformu sunuyoruz. Ön cam onarım sertifikasyon platformumuz, kapsamlı HD video eğitimine özel erişim sağlar. Bu, işi anlama, karmaşık molaları gidermek, fatura sigorta şirketlerini tamir etmek, ADAS kalibrasyonunu anlamak ve daha pek çok şeyi kapsayan, kapsamlı bir ön cam onarım dersi. Ardından bilginizi çeşitli modüller arasında test ederek sonuçta bir geçiş veya başarısızlık notu elde edersiniz. Bu noktada, geçerseniz, GlasWeld sertifikalı ön cam onarım teknisyeni olursunuz.

Şimdi de ikinci bir GlasWeld Sertifikalı Ana Teknisyen kademesine sahibiz ve bu sadece bilgi bölümünü değil pratik bölümü de geçtiğiniz anlamına geliyor. Bu aşamada size küçük bir cam parçası ve özel olarak teknisyen olarak bar kodlu olarak açılır bir stand göndeririz. İçinde onarım yapmanız gereken dört kopuk var. İşlemi tamamladıktan sonra, onarımlarınızı tarayacağız ve onarım kalitesiniz hakkında size ayrıntılı geri bildirim ve bir rapor kartı vereceğiz. Geçildikten sonra, bir GlasWeld Onaylı Yüksek Teknisyen olacaksınız.

Piyasadaki hemen hemen diğer üreticilere göre daha fazla eğitim seçeneği sunuyoruz ve başarı için uygun araçlara sahip olmanızı sağlamak için yapıyoruz.

Sigorta şirketleri aracılığıyla faturaya nasıl ayarlanabilirim?

Farkında olunması gereken ilk şey, müşterinin tam kapsamı varsa, çoğu durumda, sigorta şirketi ön cam tamir masraflarını karşılayacaktır. Bununla birlikte, bazı eyaletlerde bunun bir istisnası olabilir. Sadece sorumluluk sigortasına sahip olsalar bile, sigorta şirketi muhtemelen ön cam yongasının tamir masraflarını karşılamayacaktır. Dolayısıyla, bu durumda bir yedek pozisyon nakit iş veya kredi kartı işi olurdu.

Peki sigorta şirketleri ile nasıl anlaşılırsınız, anlamak için ilk şey, çoğu sigorta şirketinin direkt olarak telefon görüşmelerini veya onaylarını almamak ya da almamasıdır. Neredeyse tüm sigorta şirketleri, TPA veya üçüncü parti yönetici olarak adlandırılanları kullanmaktadır. Bu sadece telefon görüşmesi alacak olan sigorta şirketi için çalışan ve sigorta şirketi gibi görünen telefona cevap verebilecek bir şirkettir, ancak gerçekte, bu iddianın evrak tarafında ele alınacak üçüncü bir taraftır.

Sigorta işi yapacaksanız yapmanız gereken ilk şey, piyasadaki birincil TPA’lar aracılığıyla kurulup onaylanmasıdır ve bunlara Harman Solutions Group, Gerber National, Lynx Services ve SGC dahildir. Dışarıda bazıları var, ancak bu dört kişi piyasadaki büyük sigorta şirketlerinin çoğunu karşılamaktadır.

Sıradaki soru, bu TPA’larla nasıl kurulduğunuz ve TPA ile çevrimiçi ya da telefonla temasa geçmek isteyip istemediğinizi ve genellikle sistemlerinde kurulum için belirli belgeleri talep edeceklerini belirtti. Genel olarak, sorumluluk sigortası, bir faks numarası, bir yerlerde bilgi göndermek için bir sertifika, bir w-9 formu veya IRS için bir vergi kimlik numarası gerekiyor ve SGC ağı söz konusu olduğunda muhtemelen şirketin ismini veya logosunu gösteren iş aracı.

Bütün bu bilgileri gönderdikten ve onayı aldıktan sonra, muhtemelen işinize özel olarak atanmış bir alışveriş numarası verecek bir paket alırsınız. Gerçek bir dükkana baksanız da yapmasanız da, o dükkan numarasını ve belirli fiyat listelerini elde edersiniz, bu fiyatların çoğunlukla pazarlık konusu yoktur, ancak bunlar sigorta şirketine ait standartlar olup, bunları her bu sigorta şirketinin müşterileri için yaptığınız fatura.

Bu şeylerin bir kısmını oluşturduktan sonra TPA şeylerin evrakları tarafında yapmanıza yardımcı olabilir. Şimdi, müşterinin sana geldiğini ve sigorta onayını alma sürecini izlemek üzere olduğunuzu düşünelim, bu nasıl işliyor? Arka plan çalışmalarını tamamladığınıza göre TPA’larla kurulmuşsunuzdur; bu sigorta şirketlerinden birine fatura edebiliyoruz.

Şimdi tüm süreci adım adım atalım. Öncelikle, müşteri ile etkileşim halinde olacak ve sigorta kartını isteyecektir. Sigorta kartının arkasında onay için bir numara olacaktır. Ardından bu numarayı arayacak ve çoğu durumda bir TPA ajanıyla konuşacaktınız. Bunları onarımın olduğu yere ve araçtaki hasarın neresine kadar yürüyün. Dükkan numaranız veya sizden gelen diğer bazı bilgiler hakkında bazı bilgiler isteyebilirler. Neredeyse her durumda, aracın VIN’si ve ek ilgili bilgiler gerekecektir. Onaylandığı takdirde, size fatura eklemeniz gereken bir yetkilendirme numarası verirler. Bu yetkilendirme numarasını not etmeniz, ardından müşterinin onarım işleminin tamamlanmasını ve ardından bu faturayı TPA’ya gönderirsiniz.

Talebinizi gönderebileceğiniz çeşitli yollarınız var. Bazı TPA’ların çevrimiçi bir servisi, bir faks hizmeti, bazı durumlarda bir e-posta hizmeti var ya da bir EDI (dijital işleme platformu) da kullanabilirsiniz. Orada, sizi ilgilendiren, iddia başına, TPA’yı işlemek ve göndermek için ücretlendiren birkaç farklı EDI şirketi var.

Bu, önce TPA’lar aracılığıyla çalıştıklarını anlayan sigorta şirketleri ile nasıl kurulacağını kapsar. İkincisi, TPA’lar tarafından kurulup onaylanıyor. Üçüncüsü, bu TPA’lardan her talep için yetki almak için gerekli adımları anlama. Ve son olarak, nihai faturanızı TPA’ya gönderiyoruz.

Ön cam tamiri endüstrisinde bunu yapmak zordur?

Ön cam onarım işinde yapmak zor mu?

Tıpkı diğer işlerde olduğu gibi kalite de önemlidir. Bu nedenle, kararlılık ve yoğun çalışma seviyesi taşımak uzun bir yol kat edebilir. Ayrıca, iyi bir iş planı oluşturmak uzun bir yol kat edebilir. Ön cam tamiri ile ilgili en büyük şey, düşük yüke sahip olduğunuz, ilk yatırımın nispeten düşük ve malzeme maliyetinizin az olmasıdır. Geniş bir stok envanteri veya bir mağaza ortamında sarf malzemesi tedarik etmeniz gerekmez; tamir başına nispeten düşük bir maliyetiniz vardır. Kurulum zamanı azdır ve zanaat öğrenmek ve büyük ön cam onarımları yapmak için gereken süre oldukça hızlıdır. Tipik olarak, birkaç gün içinde uygulamanız ve kapsamlı çevrimiçi eğitim videolarımızdan geçerek veya kapsamlı sertifikasyon platformumuz aracılığıyla belgelendirilmemiz mümkündür; rahatça gidebilir ve daha sonra dışarı çıkıp alanda tamirat yapmaya yetecek kadar güvenebilirsiniz.

Çukur Doldurucu ve Yonga Doldurucu arasındaki fark nedir?

Çukur dolgu malzemesi ile GlasWeld’ın sattığı çip dolgu reçinesinin farkı nedir?

Çukur dolgu reçinesi açıkça bir kaya çipinin darbe noktasını dolduracak şekilde tasarlandı. Yani. çarpma yüzeye çıktığında ve o yüzeyin altında bir kopukluk olduğu zaman, onarım tamamlandıktan sonra çukur dolum reçinesini kullanacağız.

Şimdi yonga doldurma reçinesi biraz daha kalın ve biraz daha iyi yapışma özelliğine sahip. Yüzey çukurları ya da yüzey darbeleri için tasarlanmıştır, burada darbe noktası çok derin gitmemek için bir alt kısım yoktur. Çip doldurucuyu burada kullanacaksın. Yonga dolgusu, kenarlarında taraklanmış olan bir parça camın değiştirilmesi gerekebileceği kenarlarda veya farklı yaratıcı senaryolarda plaka camında tamir yapıyorsanız da kullanılabilir. Bu tür senaryolarla başa çıkmanıza izin vermek için biraz daha kalın, biraz daha kalıplanabilir. Gerçekten de, çukur doldurucudan ziyade çip dolumcusu gibi bazı müşterilere sahibiz; tamir ettikten sonra standart çukuru dolduruyor.

Şimdi bir sonraki soru şudur; neden çarpma noktasını doldurduğunuzda son ve son adım için sadece standart bir ön cam onarım reçinesinin yerine bir çukur dolgu macunu veya çip dolgu reçinesi kullanmalısınız? Asıl sebep, katılan kimyadır. Mola içinde kullanılan reçine farklı özelliklere sahiptir, akış için tasarlanmıştır, saklamaya yöneliktir, camı bağlayıp tutmaya yöneliktir. Ancak, doğrudan güneş ışığına, doğrudan sıcaklığa, doğrudan tuzlu suya, neme ve her şeye karşı uzun süre dayanacak şekilde tasarlanmamıştır. Çip dolgu macununun sararması, çatlamaması öngörülürken, öncelikle bu kırılmayı olabildiğince iyi kapatmak ve mükemmel görünmesini sağlamak için tasarlanmıştır. Bu nedenle, geleneksel bir ön cam onarım reçinesinden ziyade, onarımınızın son ve son adımı olarak bir çukur dolgu malzemesi veya çip dolgu maddesi kullanmak isteyebilmenizin başlıca nedeni budur.

Ön cam onarımının neden yayılmasına neden olur?

Bir ön cam onarımı veya camda kırılmaya neden olan şey, diğer bir deyişle, kırılma, küçük bir bullseye veya kombinasyon kırılması olarak başlar ve onarılmaz hale gelebilecek uzun bir çizgiye dönüşür. Buna neden olan faktörler var mı?

En önemli şey, özellikle iklimlerde veya gece ve sabah arasındaki sıcaklık değişiminde sıcaklık değişimidir. Ya da, arabanızı garajın dışına çıkardığınız andan ve caddeden aşağı inmeye başlayınca. Özellikle Arizona gibi eyaletlerde şiddetli bir sıcaklık salınımı olabilir, burada geceleri donarken ve kavurucu gün boyunca. Bu sıcaklık dalgalanmaları, camın kendisinde büyük bir genişleme ve daralma meydana getirir ve zayıf noktalar üzerinde çok büyük bir baskı oluşturur. Özellikle cam ön camının kırıldığı alanda sıcaklık dalgalanmaları, zamanla yayılmak için bir kırılmanın en muhtemel nedenidir.

Diğer şey, ön cam sürekli bükülürken ve hareket ederken esnetiyor. Bir taşıt hareket ettikçe, özellikle de çukurların veya kaba yolların genelde olduğu ülkenin bir bölümünde sürekli bükülme ve bükülme olur. Sürekli titreşim, bükülme ve bükülme bir yayılmaya neden olabilir.

Kesinlikle, enjektör camın üzerine aşırı miktarda basınç uygularsa kırılmaya neden olabilir. Tamir alanına çok fazla basınç uygulayan bir bardağın yayılmasına neden olan bir emme kupası. Bazı diğer seçenekler, aşırı reçine basıncı, çok fazla reçine enjekte etme, reçineyi mola çok hızlı bir şekilde enjekte etme veya onarmaya başlamadan önce camı uygun bir sıcaklığa soğutmamak; Bütün bu şeyler onarım sürecinde bir yayılmaya neden olabilir.

Elbette, GlasWeld ProVac Zoom, Z-montaj sistemi camın üzerine aşırı sıkıştırmanızı önlemeye yardımcı olan bir çok sorunu hafifletmeye yardımcı olur. Yeni conta aşırı reçine basıncını absorbe eder, çiçeklenme etkisini azaltır ve aşırı bir reçine basıncı ile çatlak yaymasına neden olabilir. Ancak ProVac Zoom kullanırken bile onarıma başlamadan önce camı ılımlı bir sıcaklığa getirmeye çalışmak istersiniz.

Ön cam değiştirilmeden önce kaç tane onarım yapabilirim?

Cam değiştirmeden önce bir ön camda kaç kaya yongası onarabilirsiniz?

Kısa cevap, ayarlanmış bir numara olmadığıdır, gerçekten yapılan tamir işinin kalitesi ile ilgilidir. Mükemmel bir kaya yongası onarımı, ön camda sıkışmış bir böcekten daha az görünür olacaktır. Aslında, bazı durumlarda cam üzerindeki küçük bir opak su yeri gibi görünecektir. Tamirat doğru yapıldıysa, başka bir deyişle, tüm hava ve nem çıkarılmış, reçine tamamen doldurulmuş ve büzülme olmadan tamamen iyileştirilmiş; onarım nispeten veya görünmez hale gelebilir.

Bunun için kısa cevap, harika ekipman kullanmanız ve bir ön camda, örneğin bir filo hesabında çalışmanızdır. Bunu bir kez ya da belki birden çok kez tamir ettiniz; Onarımları doğru yaptın. Mükemmel bir profesyonel ön cam tamir seti, harika reçineler, uygun bir kür işlemi uyguladınız; o zaman onlarca kez ön cam onarabilir. Bununla birlikte, ön cam uygunsuz bir şekilde geçmişte birkaç kez tamir edilmişse, değiştirmeniz gereken bir ön cam olabilir.

GlasWeld'in ön cam tamir seti neden sektörde en iyisidir?


GlasWeld ön cam yongası tamir ürünlerini rekabette daha iyi yapan şey nedir?

Bunu üç kategoriye ayıralım; Enjektörler, Kürleme ve Reçine. Herhangi bir profesyonel ön cam yonga onarım setinin veya ön cam onarım setinin üç ana bileşeni. Enjektörler hakkında konuşarak başlayalım. Tüm GlasWeld enjektörleri hakkında ilk dikkat edilmesi gereken, ProVac’ın gücüdür. ProVac teknolojisi, her GlasWeld enjektörüne entegre bir şeydir. Çoğu durumda 28 / 29, deniz düzeyinde veya daha fazla ponponda reçineyi enjekte ederken muazzam derecede güçlü bir vakum sürdürebildiklerini ifade eder. Dolayısıyla, vakumu vakum çevrimi altındayken tutup enjekte ederken vakumu koru; harici pompalar ve harici hortumlar olmadan. Onarımlarınızda önemli bir etki yaratmak ve daha temiz onarımlar sağlamak. Daha az nem re-infüzyonu, daha az hava tekrar infüzyonu, uzun mesafe boyunca size daha iyi görünümlü ön cam yongası onarımı sağlar.

ProVac Zoom’un şimdiye kadarki en güçlü vakuma sahip olmasının yanı sıra, sektörde en güçlü olanı ve bu vakumu üç turdan daha az bir sürede elde edebiliyor olması gerçeğine ek olarak. Bu yüzden gerçekten hızlı, kullanımı gerçekten basit, enjektörlerimizle ilgili bir sonraki nokta bu. Tüm enjektörlerimiz, özellikle hareketli parçaları az olan zum gibi, kullanımı çok kolay olacak şekilde tasarlanmıştır. Tek bir göz atın, tıklamak, tıklamak, tıklamak, iplik, iplik, iplik ve iplik, iplik, iplik kadar basittir. Enjektörün genel kullanımı kadar bundan daha fazla bir şey yok. Buna takılması gereken çılgın pompalar ya da hortumlar yoktur. Öyle ya da böyle yapmak için süslü hareket yok. Maymunla hiçbir set vidası yok, kamerayla maymun kilitleniyor, maymunlara vidaları düzenler veya bunun gibi bir şey.

Bunlara ek olarak, enjektörlerimiz tek bir emme kupası sehpası yerine tripod kullanmaktadır. Ek ayarlamalara ve tabii ki, minik mandal dişleri kullanan Z-montaj teknolojisi ve cam üzerine bir saniye içinde monte etmek için yaylı bir üçayak standı kaldırmak; Gerçekten çaba harcamadan ve camın üzerine ne kadar basınç uygulandığını tahmin etmekten kaçınmaktır.

Şimdi, kürleşme hakkında konuşalım, LED teknolojisi ile yanıp kürleyen Procur plus, patentli bir kürleme ışığıdır. 360 derecedeki eşzamanlı tüm LED kırma işlemi, kür işlemi sırasında reçinenin büzülmesini azaltmaya yardımcı olur. Tüm LED’ler hiçbir ampulü asla değiştirmez, yerleşik log ışığı yanıp sönen ışıklı zamanlayıcı sadece serin görünmemekle kalmaz, aynı zamanda 45 saniye içinde 60 saniye içinde iyileştirilebilen pratik bir işleve sahiptir. Sektördeki en hızlı kür ışığı şimdiye kadar.

Şimdi, reçine hakkında konuşalım. Reçine söz konusu olduğunda, piyasadaki en iyi reçineye sahip olduğumuzdan emin olmak için muazzam miktarda test yapıyoruz. Uzun ömür testi, çatlama, sararma, gerilme mukavemeti, çekme testleri vb. Tüm bu testler, reçinelerimizin sadece dolgu yapmak, saklamamak ve molalarınızı harika görünmekle kalmaz, on yıllardır potansiyel olarak son bulmalarını doğrulamamızı sağlar. Onarımlarınızı sağlam tutun ve güçlü görünün. Bir ara içinde sahip olduğunuz fiber optik etkiyi emmeye yardımcı olmak için renklendirilmiş reçinelere sahibiz. Her müthiş kırılmaya ve muhteşem görünümlü onarımlar sunmak için gizleme özelliklerine izin vermek için muazzam akıcı ve hızlı emici özelliklere sahipler.

Yani, bir kez daha, enjektörler, kür ve reçine. Tüm bunlar rakiplerinden çok daha üstündür ve sektörde en iyi ön cam tamponu tamir seti olarak inşa edilmiş, test edilmiş ve kanıtlanmıştır.

Başlamak için en iyi GlasWeld ön cam onarım seti hangisidir?

Hangi GlasWeld ön cam tamir seti ile başlamak en iyisi olurdu?

Parçalamak istediğimiz birkaç ana faktör var. İlk olarak, bütçeniz nedir ve ikincisinde ne tür bir iş yapmayı planlıyorsunuz?

Mobil ortamda mı, dükkan ayarında mı çalışmayı planlıyorsunuz? Uzun çatlaklar, köşeler ve kenarlar da dahil olmak üzere her türlü tamirat üzerinde çalışmayı planlıyormusunuz? Sadece temel ön cam onarımını yapmayı planlıyormusun; Başka bir deyişle boğanın gözleri, yıldızlar molası, kombinasyon molaları ve başka bir şey yok. Durum böyle olsaydı, müşteri hizmetleri ekibimizle konuşmanızı, onlara ne yaptığınızı, nerede yaptığınızı ve size doğru yönde yönlendirilmesine yardımcı olabileceklerini söylemenizi öneririz.

Mesela bir dükkân ortamında çalışıyorsanız, sadece temel bir kit ile uğraşabilirsiniz. Ön cam ön tamir takımımız 600 dolardan başlar ve size yüksek kalitede bir ön cam tamir seti sunar. Ardından, zamanla onlara ihtiyacınız varsa, her zaman ek aksesuarları ekleyebilirsiniz.

Mobil ortamda çalışıyorsanız ek aksesuarlara sahip hafif yükseltilmiş ön cam onarım setimizden birini göz önünde bulundurabilirsiniz. Uzun çatlak onarımı yapıyorsanız, uzun çatlak uzatma aleti veya köşe kenar aleti bulunan bir ön cam tamir seti ile başlamanızı öneririz. Ayrıca, 2010 gri veya CrackWeld 1000 veya 2000 gibi uzun çatlak reçinelerimizi kullanmanız, bu tür onarımlarla da baş etmenize yardımcı olacaktır.

Profesyonel ön cam onarımını düzgün bir şekilde iyileştirmek ne kadar sürüyor?

Profesyonel bir ön cam onarım kiti kür ışık ile ön cam onarımını düzgün bir şekilde iyileştirmek ne kadar sürüyor?

Cevap, seçtiğiniz kür ışıklarına bağlı olması. Eğer küçük CurLite’ımız varsa, bu da küçük küçük LED ışıklarımızdır, bu yaklaşık üç dakika sürecektir. LED teknolojisini de kullanan standart bir sopa ışığı olan CurAll’ınızı kullanıyorsanız, bu da iki ila üç dakika sürecektir; Kür işlemi boyunca köprünün her iki yanına yerleştirerek.

Şimdi ProCur + ışığı ile kürleme süresini yaklaşık 45 ila 60 saniye düşürdü. ProCur + ‘un avantajı, doğrudan enjektörün üzerine oturabileceği ve aynı anda kırılmanın tüm yanlarını iyileştirebileceğidir. Aynı zamanda, kür işlemini hızlandırmak için yanıp sönen LED teknolojisi kullanmaktadır.

Sorabileceğiniz şeylerden biri, 45 saniye gibi kısa bir sürede kürlenmenin yararı nedir? Eh, ilk cevap şu ki zaman para demek. Onarımlarınızı hızlandırabilirsiniz, bir günde daha fazla onarım yapabilir ve bu nedenle verimliliğinizi ve muhtemelen alt satırınızı artırabilirsiniz.

Göz önüne alınması gereken diğer bir şey ön cam onarımında çekme. Cam ön tamir reçinesi, hafifçe kürlendiğinde küçülüyor, bu yüzden baskı altında kürlenerek ve hızla kürlenerek mümkün olduğunca küçülterek ya da ilerleyelim; onarımlarınızın kalitesini artırmak ve elbette ön cam yongasını hızlandırmak.

İlk ön cam repait kiti yatırımımın telafi edilmesi ne kadar sürer?

Profesyonel bir cam cam ön tamir seti satın almam halinde ne kadar süre ilk yatırımımı geri alabilirim?

Bir ön cam tamir seti satın alımı için muhafazakar bir senaryoya bir göz atalım. Genel olarak konuşursak, ABD pazarındaki çoğu ön cam tamir teknisyeni, düşük uçta perakende ön cam onarım işi için onarım başına $ 45 talep ediyor. Müşterinize faturalandıracak olan budur veya sigorta şirketi bir perakende ortamında en kötü senaryoyu ödeyecektir. Zoom Essential ön cam onarım setimiz, giriş seviyesi ön cam tamir setimiz, en son teknolojimizi içeren bir paket. İlk yatırımınız için 14’ın onarımını yapmanız yeterlidir. Pek çok pazarda, perakende işe gidiş oranı bu orandan çok daha yüksek olabilir, ancak çok düşük seviyede bile olsa, 14 onarımları ilk yatırımınızı telafi edecektir. Buna ek olarak, gerekli kitimiz, 100 üzerindeki tamiratlar için ilk malzeme ile birlikte gelir. Yatırımınızı telafi etmekle kalmaz, aynı zamanda ilk alışverişinizde önemli miktarda kar elde etmenizi sağlayacak bol miktarda malzeme bırakırsınız.

Zıplayarak pro-elit ön cam tamir takımına yatırım yapacak olsaydınız, dört ila altı yüz onarım yapmak için yeterli sarf malzemesi bulundurun. Bu senaryoda, ilk yatırımınızı tamamen telafi etmek için 38 onarımlarına 39’i getirirsiniz. Her iki durumda da, yatırım getirisi oldukça hızlı olabilir. Belli bir müşteri ve rota ile deneyimli bir ön cam tamir teknisyeni, 10, 15 veya günde daha fazla onarım yapabilir. Ön cam onarım takımımızın sunduğu hız, teknoloji ve onarım kalitesini etkilediğinizde ilk yatırımını işinize çok daha faydalı hale getirir.

Tüm GlasWeld ön cam tamir enjektörleri için garanti nedir?

GlasWeld, ön cam tamir enjektörlerine ne tür garanti verir?

Kısa cevap bir ömür boyu garanti. Şimdi, zaman içinde kendisini gösterebilecek herhangi bir imalat hatasından ya da zamanla aşınabilecek bir parça hakkında konuşuyoruz. Diş açma mekanizmanız veya Z-montaj dişleriniz aşınmaya başlarsa, onaracağız ya da değiştiririz. Garantimiz zaman sınırlaması taşımaz ve bu garantimiz var ve devam etmemizi garanti eder. Şimdi, tabii ki, bu, enjektör kurcalama, yetkisiz onarımlar veya sizin tarafınızdan yapılabilecek değişiklikler gibi şeyleri kapsamaz, ancak garanti sonuna kadar yapılmıştır.

Şimdi, bu, içerdeki mühürler gibi şeyleri kapsamayacaktı. Mühürler ara sıra değiştirilmesi gereken sadece bir sarf malzemesidir ve aynı zamanda garantinizi uzun mesafe için zorunlu kılmak için GlasWeld reçineleri kullanmanızı öneririz.

Gerçekten garantimizin arkasındayız. Orijinal ProVac enjektörleri ara sıra garanti ile ilgili konularda evde kabul edilir ve bu ürünleri onarır veya değiştiririz. Bu, bizim kim olduğumuzun büyük bir parçası ve geride kalmaya devam edecek bir ömür boyu garanti.

Ön cam onarım işi için belgelendirme ne yapabilir?

Neden sertifikalandırılmalısınız, ilk neden ön cam onarım işinize itibar kazandıracağınızdır. Gerçekten de, perakende müşteriler artık pek çok farklı endüstride sertifikalar aramak için eğitilmektedir. Ön cam tamirinde farklılık yoktur ve toptancı müşteriler için de geçerlidir. Şimdi bu noktada sigorta şirketleri, ön cam onarım teknisyenleri için belgelendirme gerektirmeyen, ancak aslında, toptan ve perakende müşterileri için, yerel pazarınızda önemli ve önemli olacaktır.

Ayrıca, sertifikalandırmak sizi yerel pazarda ayrı bir yere götürebilir. Müşterilerinize, rapor kartınızı ve belirli bir testi geçtiğiniz becerilerinizi göstererek, belirli bir seviyeye geçtiniz, bilginizi kanıtladınız ve becerileriniz. Kesinlikle rekabetinle karşılaştırıldığında sizi ayrı tutmanıza yardımcı olabiliriz.

Şimdi bir işletme sahibi veya işletme müdürü olduğunuzu varsayalım, neden teknisyenlerinizi GlasWeld’in sertifikasyon sürecinde sertifikalı hale getirmeyi düşünmelisiniz? Ana sebep, teknisyenler gelip gidebildiğinde, size ciro olan işverenler için son derece değerli olabilecek standart bir eğitim platformu sağlamasıdır. Ön cam onarım teknisyenleri ve cam tamir teknisyenleri gelebilir ve gidebilirler, ancak teknisyenlerinizin hepsini aynı standartta tutan standart bir işleme sahip olacaksınız.

Hiç şüphesiz testten başarısız olabilirler, cevaplamak zorunda oldukları bir dizi soru, izlemesi gereken videolar vardır ve ana sertifikasyon platformuyla birlikte giderseniz, gerçek ve pratik onarım becerilerini kanıtlamaları gerekir. Kesinlikle bunu yapmak, bu işletme sahipleri ve yöneticileri için hayatınızı kolaylaştıracak standartlaştırılmış bir süreç sağlamanıza yardımcı olabilir.

Enkaz, toz, nem ve daha fazlasının bulunduğu bir molayı nasıl tamir edersiniz?

Zamanla biriken çok fazla toz ya da pislik ya da yağmur-x bulunan bir ara verince ne yapacağım? Bunu nasıl halledebilirim, tamir edilebilir mi, vb.

Eh, kısa cevap evet, çoğu durumda onarılabilir, ancak yapılması gereken ilk şey konunun anlaşılması ve tanımlanmasıdır. Bu nedenle, onarımın yakından incelenmesi kritik önem taşır. Belki ne kadar var olduğunu belirten birkaç soru sormak ve ardından müşteriniz için doğru beklentileri yaratmak. Onların pazardaki enjekte edilen ürünlerle yaptığımız tüm testlerde moloz içerisindeki enkazı kaldırmanın uygun ve tavsiye edilmez yolu bulduklarında takıldıklarında yapısal bütünlük sorunlarına neden olduklarını tespit ettik. kırılmaya, polivinil bütiratı etkilemektedir. Bu nedenle, GlasWeld’de, potansiyel sorumluluk sorunları nedeniyle mola vermeden önce molaya bir şey enjekte etmenizi tavsiye etmiyoruz.

Yapabileceğiniz en önemli şey, müşterinizle iletişim kurmaktır, mola verdikleri zaman çok fazla kir ve pislik varsa, birkaç gün önce mola olmuş olsaydı, genellikle biraz daha görünür olabileceği yönündeki doğru beklentiyi yaratırlar. hatta birkaç hafta önce. Özellikle mola süresince bir çok pislik var.

Mola içinde yağmur-x olduğunu belirlerseniz, bu başka bir faktördür. Aracınızı tamir etmeyi kesinlikle deneyebilirsiniz, ancak bazı durumlarda ön cam onarım reçinesiyle yağmur-x arasında tam bir yapışma yapmadığınızı müşteriye iletmek iyi olur. Araziyi bunun için özel olarak kullanılan bir ürün ile enjekte ettikten sonra bile çoğu durumda ya da bazı durumlarda tamiratın başarısız olması bizim deneyimimizdir. Gerçekten de, içinde toz veya pislik bulunan kırıkları onarabilirsiniz, ancak müşterileriniz için doğru beklentileri yaratmak ve müşterilerinizle iletişim kurmak kritik önem taşır.

GlasWeld renkli reçinelerin avantajları nelerdir?

GlasWeld’de elde ettiğimiz bir diğer sık ​​karşılaşılan soru renklendirilmiş reçineler. Onları ne zaman kullanmalı, ne yapıyorlar ve hangi renk tonunu kullanmalı?

Bu soruları ele alalım, önce kapalı, ne yapıyorlar? Işık yansımasını ve ışık kırılmasını emmeye yardımcı olmak için tasarlanmışlardır. Esasen fiberoptik etkiyi en aza indirgeyen, özellikle kırılmaları yayacak bacaklara sahip kırıklar. Özellikle sıkı yıldız frenlerde veya uzun çatlaklarda kombinasyon kırılması, renk tonu, ışık kırılmasını emmeye yardımcı olabilir; bu nedenle çatlak insan gözüne görünürlüğünü azaltır.

Sıradaki soru onları ne zaman kullanacakları ve hangilerini kullanacaklarıdır. Amberimiz muhtemelen en popülerimizdir; çoğunlukla kombinasyon tatili üzerine kullanılır eğilimindedir. Yani, bu bir ve kesinlikle de boğa gözleri üzerinde kullanabilirsiniz. Gri, sıkı başlangıç ​​molaları ve kısa, uzun çatlaklar için mükemmeldir. 2010 grisi seviyorum; Muhtemelen 50% ya da içine girdiğim molaların daha fazlası için çektiğim ilk reçinelerden biri. Aslında, ortada çok sayıda ezilmiş cam veya genellikle bir kombinasyon kopması gördüğünden daha uzun yayan bacaklardan oluşan karmaşık bir kombinasyon molasında bile kullanıyorum. Açıklık söz konusu olduğunda, genellikle sadece temiz ve saf bir bullseye açıklık kullanırız. Yeşil reçine gelince, genellikle UV band kısmında, üst kısımda renkli camın UV bandına sahip oldukları bazı araçların üst kısmında kullanıyoruz.

Göz önüne almamız gereken diğer şey, viskozite, sunduğumuz çeşitli renk tonlarında, farklı sıcaklıklar için farklı viskoziteye sahip olduğumuz. Daha soğuk bir iklim ya da daha sıkı bir moluysa, daha ince bir reçine (2010 All Weather) isteyin. Çok sıcak bir iklim veya gerçek bir açık mola ise, biraz daha kalın bir reçine isteyebilirsiniz (2020 Sıcak Hava).

Bir taş yongası onarımı için ne kadar ücretlendirmeliyim?

Yüklü bir soru var, ister ABD’de olsanız da, başka bir ülkede olsanız da, her pazar farklıdır. Bu yüzden ilk tavsiye, araştırmanızı yapmak, bazı telefon görüşmeleri yapmak ve yerel piyasanızı daha iyi anlamak için rekabetinizin ne olduğunu öğrenmektir. Yerel sigorta şirketleri tam bir kaya yongası kapsamı sağlıyor mu? Bir ön cam çip onarımı söz konusu mu? Bu faktörleri anlamak, fiyatınızı yerel olarak belirlemenize yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte, ABD ve Kanada pazarında bir anlığına odaklanalım ve sadece bu pazarlardaki kaya çip fiyatlandırmasını nasıl ayarlayacağınız hakkında konuşalım. Şimdi fiyatlandırmaya gelince bunu üç kategoriye böleceğiz. Biri perakende iş, bir diğeri toptan iş, son ise sigorta çalışması olacaktı.

Perakende işi doğrudan müşteriye yönelik nakit işler olacaktır. Tek seferlik bir senaryoda ve genellikle konuşurken, ABD’de gidiş oranı 65 veya daha fazla. Perakende işi söz konusu olduğunda, özellikle mobil kaya çip onarımları ise, alanınıza bağlı olarak $ 75’dan $ 100’e bile kadar yükselebilir. Yine, araştırmanızı kendi bölgenizde yapmak istiyorsunuz.

Toptan işe gelince, filo hesaplarından, bayilik hesaplarından, karoser dükkanlarından veya araba yıkamalardan bahsediyoruz. Bu yerler, daha sonra onlara indirimli fiyat teklif edecek tutarlı hacim çalışmaları sağlayacaktı. Örneğin, sağladıkları iş hacmine bağlı olarak, kırkbeş dolar veya daha da azı. Yine, yerel araştırmalarınızı yapın, yerel filo hesaplarının şu anda ön cam yongası onarımı için ne kadar ödediğini öğrenin ve buna göre oranlarınızı buna göre belirleyin.

Şimdi bir sonraki kategori sigorta çalışması. Sigorta şirketleri, fiyatlarını özellikle profesyonel ön cam tamiri için belirledi. Yani, ön cam yongası onarımı için ne ödeyeceğiniz konusunda çok fazla kontrol sahibi olamıyorsunuz demek. Genel olarak konuşursak, çoğu sigorta şirketi ilk kaya çipi onarımı için kırk beş dolardan en çok yetmiş dolara kadar para ödeyecek ve sonra ikinci bir tamir için üst uçta ek bir on beş ila belki yirmi ödeyecekler aynı araç. Bu nedenle, sigorta işini ne zaman yaptığının farkında olmak için iyi bir kural.

Perakende ve toptan satışla ilgili ikinci onarım yaparken, aynı ön camda ikinci veya üçüncü tamir için genellikle biraz daha düşük bir orana sahip olursunuz.

Şimdi, yine uluslararası pazarlar açısından, yerel alanınızı araştırmanız çok önemlidir. Bazı araştırmalar yapın, bölgedeki faktörlerin neler olduğunu belirleyin. Cam hazır mı? Onarımları sigorta şirketleri mi yapıyor? Bölgede başka ön cam onarım teknisyeni var mı? Eğer öyleyse ne seviyede bir iş yapıyorlar? Ne işi yapıyorlar? Ne ücret ediyorlar? Ardından, oranları buna göre ayarlamak için tüm bu bilgileri kullanın.

Uygun ön cam onarım ne kadar sürer?

Düzgün ve kaliteli bir ön cam onarımını yapmak ne kadar sürüyor?

Cevap şu ki bağlıdır, aradaki tip ve çalışma koşullarına bağlıdır, ancak gerçek bir temiz bullseye kırılmasında çalışıyorsanız genel bir kural olarak, bunlar biraz alabilir beş dakika gibi Her şeyden önce 20 dakika veya daha fazlasını söylemek zorunda kalabilirler, ancak çoğu durumda, temiz, mükemmel bir bullseye sahipseniz beş ila 10 dakika yeterli olur. Hepimizin bildiği gibi, muhtemelen bununla koşuşturduğunuz tipik bir kırılma türü değildir.

Muhtemelen kombinasyon molaları muhtemelen en popüler kırıntı türüdür, yıldız molası ve boğa gözü kombinasyonu. Açılış molaları genellikle 10 dakika ile 25 dakika arasında değişir.

Yıldız molaları söz konusu olduğunda, bunlar 10-Glasnew cihazında bulunan 30 dakikalık aralıkta genelde.

Çatlamanın uzunluğuna ve teknisyenin beceri düzeyine bağlı olarak, genelde 15 dakika ile 45 dakika arasındaki uzun çatlaklar söz konusu olduğunda.

Şimdi, dikkate alınması gereken diğer faktörler, özellikle sıcaklık. Aracın sıcaklığını kontrol etmek için ek zaman harcamak zorunda kalırsanız, camı çalışabilir bir sıcaklığa getirirseniz ek süre katabilir. Dışarıda çok sıcak veya çok soğuksa, onarım işleminize biraz zaman katabilir. Ayrıca, işleri ayarlayarak camın onarılmaya hazır hale getirilmesi, ek süre de sağlayabilir.

Şimdi, cam soğuk soğuksa, evet de bu zaman aralıklarına ekleyebilirsiniz. Isıtma, bazen yaptığınız işi önemsediğiniz takdirde onarım sürecini hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca, GlasWeld zoom ejektörü daha hızlı montaj süresi, daha hızlı iplik çekme işlemi ve daha güçlü bir vakum ile hız ve verimlilik için tasarlandı. Bu özellikler Zoom döngüsüne daha karmaşık onarımlar yapmanıza yardımcı olur ve daha hızlı bir dolgu elde eder, bu nedenle pazardaki daha basit bir ön cam tamir seti gibi çoklu çevrim yapmazsınız.

Son olarak, ProCur + UV kür ışığı gibi araçların kullanılması, onarım sürenizi beş dakika kadar kısaltabilir. Flaş kürleme özelliklerini kullanarak, reçineyi 45 saniye kadar kısa sürede iyileştirir. 5-7 dakika ile karşılaştırıldığında, en geleneksel flüoresan kür çözümleri var.

RV? Yarı kamyon? Dikey ön cam yongasını nasıl onarabilirim?

Dikey ön camın onarımı için nasıl adresim var? Diyelim ki enstrüman dikey bir cam parçası üzerine camın hemen hemen yatay olması gereken bir aracın, eğlence aracının, yarı-kamyonun veya belki de yan yanaklı olduğunu düşünelim mi?

Dikey cam ön cam tamiriyle ilgili ilk şey, uygun vakum ve reçine basıncını elde etmektir; camın hafifçe aşağı doğru bir açısı olması gerekir. Bu düşen açı, yüksek kaliteli bir ön cam tamiri için gerekli olan nem ve sıvının kırılmasını temizlemek için uygun emmeyi elde etmek için reçinenin kırmaya ve vakuma doğru şekilde akmasını sağlar. Bu nedenle, önce enjektörünüz için doğru açıyı elde etmek kritik önem taşır.

Tripod stand tasarımıyla, emici kap derinliğini ayarlamak için dikey cam senaryolarına sahip olursunuz. Alt emme kupalarını dışarı atarak, enjektörün perdesini ayarlayabilir, bu nedenle uygun bir vakum almanızı ve onarmayı yapmanızı sağlar. Ön cam onarım enjektörlerinden herhangi birini kullanarak dikey camı ele almanın en basit yolu budur. Özellikle, bu yeni ProVac Zoom ile iyi çalışıyor, çünkü bu ekstra açı için biraz telafi etmeye yardımcı olan daha kalın ve yumuşak bir sızdırmazlık var. Dikey bir cam üzerinde çalışırken ek bir tıklama isteyebilirsiniz, bu da sadece vakum ve enjeksiyon çevrimlerinden önce cam üzerinde uygun bir sızdırmazlığa sahip olduğunuzdan emin olmak için yapılabilir.

Bunun ötesinde, GlasWeld, enjektör ile cam arasına giden bir adaptör sunar ve bu adaptör, ek bir eğim sağlamaya yardımcı olabilecek hafif bir konikliğe sahiptir. Bunu emme kupasını tekmeleyerek veya bunun yerine kullanarak kullanabilirsiniz. Sizin için birkaç seçeneğiniz var, ancak bu adımları izlerseniz, ProVac Zoom veya herhangi bir ön cam tamir seti enjektörü ile dikey camları onarmak gerçekten sorun teşkil etmemelidir.

Yazmaya başlayın ve aramak için Enter tuşuna basın

Alışveriş Kartı

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Call Now Button
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by