Oto Far Restorasyonu Ayrıntıları
Oto Far Restorasyonu
Posted in Far Restorasyonu

Oto Far Restorasyonu Ayrıntıları

Araçlar yeni aldığında farların aydınlatması ve parlaklığı çok yüksektir. Zamanla parlaklığında azalmalar meydana gelir. İlk günkü aydınlık ve parlaklık için oto far restorasyon işleminin yapılması gerekir. Farlar, darbelere karşı dayanıklı olması için polikarbon adındaki bir maddeden yapılır. Polikarbon zamanla güneşin zararlı ışınlarından, deterjanlardan kaynaklı olarak zarar görür. Sararır ve içi bulanık gibi görünmeye başlar.

Toz, kir ve çeşitli maddelerin birikmesiyle birlikte sararan farlarla güvenli sürüş yapmak zorlaşır. Güvenliğin artırılması ve kazasız sürüş için bakım yapılmalıdır. Farlardaki zorunlar nedeniyle ışığın odaklanma kabiliyeti azalacağından zaman kaybetmeden hemen temizliği yapılmalıdır. Temizlik profesyonel ekipler tarafından yapılabilir. Fakat sürücüler evdeki imkanlarla kendileri de yapabilir. Işığın yüksek bir şekilde aydınlatması için işlem mutlaka yapılmalıdır.

Oto Far Restorasyonu Malzemeleri

Oto marketlerde farların temizlenmesi için özel ürünler satılmaktadır. Bu ürünler kullanılarak temizleme işlemi yapılabilir. Farda yaşanan sorunun temel nedeni iç yüzeyinin toz, kir gibi malzemelerle kaplanmasıdır. Buğulu gibi görünmeye neden olan bu tabakanın temizlenmesi gerekir.

Oto Far Restorasyonu Temizlik yapıldıktan sonra güneş ışığından veya deterjanlardan kaynaklı sorunları da giderebilmek için parlatma işlemi yapılmalıdır. Parlatma işlemi aynı zamanda farları koruma altına almak içindir. Far restorasyonu için gerekli olan malzemeler şunlardır;

  • Farın içindeki çiziklerin hafif veya derin olmasına göre 600, 1000, 1200, 2000 veya 3000 grit su zımparası
  • Maskeleme bandı
  • Far restorasyon kiti veya cilası
  • Polisaj makinası, el cila pedi veya polisaj makinası pedi
  • Mikrofiber bez
  • Kova ve su

Far Yenileme İşleminin Aşamaları

Malzemeleri tek tek ayarlamak istemeyenler oto marketlerde satılan setlerden alabilir. Temizlenen farda yapılacak işlemler temelde üç adımdan oluşur. Adımlar;

  • Birinci adım; Farın zımpara ile kir ve tozdan oluşan tabakadan arındırılması
  • İkinci adım; Polisaj makinası kullanılarak farın parlatılması
  • Üçüncü adım; parlaklığın artırılması ve korunması için cila uygulamasının yapılması

Far yıkanıp kurulandıktan ve maskeleme bandı ile aracın boyası ve diğer yerleri koruma altına alındıktan sonra işleme başlanır. Maskeleme bandının yetersiz olacağını düşünenler geniş alanları gazete veya naylon ile kapatabilir. Çiziklerin durumuna göre su zımparası tercihi yapılarak zımparayla tortular kaldırılır. Polisaj makinasıyla farın iç kısmı parlatılır. Oto far restorasyonu işleminin son aşamasında cilalama yapılarak parlaklığın korunması sağlanır.

Daha önce yorum yapılmadı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Call Now Button
WhatsApp'ı Aç
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?