Araba Ön Cam Çatlak Durdurma İşlemi
Araba Ön Cam Çatlak Durdurma
Posted in Çatlak Cam Tamiri

Araba Ön Cam Çatlak Durdurma İşlemi

Otomobillerin genellikle otobanda ve şehirlerarası yolda seyir halinde iken karşılaştıkları sorun aracın ön camının dışarıdan gelen bir cisimle çatlamasıdır. Araba hareket halindeyken yoldan ya da öndeki araçtan ön cama gelen taş veya sert bir cisim ön camı çatlatır. İlk anda çatlak nokta kadar küçük olsa da aracın hareketinin devam etmesiyle çatlak ilerler ve kısa zamanda tüm camı kaplayabilir. Ön camı çatlayan bir aracı, çatlayan bölüme müdahale etmeden kullanılmaya devam edilirse çatlak alanın büyümesiyle sorunun çözümü araç ön camının değişmesi olur. Arabanın ön camına gelen taş ya da sert bir cisim ile oluşan minik çatlağı büyümeden durdurmak gerekmektedir. Buradan yola çıkarak araba ön cam çatlak durdurma yöntemleri ortaya çıkmıştır.

Araba Ön Cam Çatlak Durdurma Araba Ön Cam Çatlak Durdurma İşlem Adımları

Aracın ön camında çatlak meydana geldiğinde zaman kaybetmeden aracı bir oto cam ustasına götürmek gerekir. Araba ön cam çatlak giderme işleminde şu adımlar izlenir;

  • İlk olarak camın çatlak bölümü özel vakum makinesi ile temizlenir ve çatlak bölümün içindeki hava alınır. Çatlağın durdurulması ve ilerlememesi için içinde toz ve kir parçalarının bulunmaması gerekmektedir.
  • Vakum makinesi ile çatlak bölümün içi temizlendikten ve hava alındıktan sonra çatlak alana reçine enjekte edilir. Reçine maddesinin yapıştırma özelliği olduğu için çatlak alanın ilerlemesini ve büyümesini engeller.
  • Çatlayan kısma enjekte edilen reçine kuruduktan sonra camın ve çatlak bölümün pürüzsüz olması için son olarak cila işlemi uygulanır. Cila işleminden sonra araba ön cam çatlak tamiri tamamlanmış olur.

Araçlarda ön cam çatlağının tamiri işlemi bu konuda uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde aracın ön camının komple kırılması söz konusu olabilir.

Araba Ön Cam Çatlak Durdurma Arabada Cam Çatlağını Niçin Durdurmak Gerekir?

Arabanın ön camında meydana gelen çatlak eğer durdurulmazsa ufak bir çatlak bütün cama yayılır ve bu durumda camın komple değişmesi gerekir. Çatlak ufak durumdayken müdahale edilirse arabanın ön camının değişmesine gerek kalmaz. Aracın ön camının değişmesi maliyet olarak yüksek bir tutar olmasının yanında aracın orijinalliğini de bozan bir faktördür. Ön camı değişen bir aracın ikinci el araç piyasasındaki fiyatı da düşmektedir. Maddiyat yönünden de ele alındığında araba ön cam çatlak durdurma işlemi zaman kaybetmeden yapılmalıdır.

Daha önce yorum yapılmadı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Start typing and press Enter to search

Alışveriş Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Call Now Button
WhatsApp'ı Aç
1
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?