Far Parlatma Fiyatı Ne Kadar?
Far Parlatma Fiyatı Ne Kadar?
Posted in Far Restorasyonu

Far Parlatma Fiyatı Ne Kadar?

Farlar, polikarbon adı verilen bir maddeden yapılır. Üzerine parlaklığını koruması için akrilik sürülür. Piyasada bu şekilde satılan farlar zamanla parlaklığını yitirir ve sararır. Araç sahipleri parça değişimi çok pahalı olduğundan dolayı parlatma yöntemini kullanırlar. Far parlatma fiyatı, parça değişimine göre kat ve kat daha düşüktür. Bir de evdeki malzemeler kullanılarak araç sahibi tarafından yapılırsa çok daha uygun bir maliyet ortaya çıkacaktır.

Akrilik denilen kaplama madde güneş ışınları sayesinde zamanla etkisini yitirir. Akrilik ortadan kalkınca farın ham maddesi ortaya çıkar. Polikarbon, darbelere karşı dayanıklı olduğundan dolayı tercih edilir. Fakat polikarbon zamanla şeffaflığını yitirir. Eski haline getirmek çok zor değildir. Yapılacak bir iki işlemle sararmış olan farlar parlamaya başlar.

Ekonomik Far Parlatma Fiyatı Ne Kadar?

Far parlatma, oto aksesuarcıları, sanayide hizmet veren kaportacılar tarafından yapılmaktadır. İşlemin fiyatlandırması;

  • Farın sararma seviyesine
  • Kullanılacak parlatma setinin kalitesine
  • İşlemi yapan firmaya bağlı olarak değişir.

Ortalama bir fiyat baremi vardır. Genellikle firmaların hepsi üç aşağı beş yukarı aynı rakama parlatma işlemi yapmaktadır. Aracını sanayiye götürmek ve firmalara para vermek istemeyenler kendileri yapabilirler. Hatta bazı kişiler bunu hobi haline getirmiştir. Parlatma işlemini yapmak büyük mutluluk verir.

Evde İmkanlarla Far Parlatma

Araç sahibi olanlar genellikle arabalarıyla ilgilenmekten mutluluk duyar. Neresinde bir sorun varsa hemen çözerler. Ülkemizde araba almak konforun yanında aynı zamana bir yatırım olarak düşünülür. Güzel kullanılan ve orijinal parçası değişmemiş olan araçlar iyi fiyatlara satılmaktadır. Ancak, parça değişimi olduysa fiyat düşer.

Far Parlatma Fiyatı Ne Kadar? Yatırım olarak düşünenler, araçlarının fiyatının düşmemesi için gözleri gibi bakarlar. Farın sarardığı fark edildiyse evde bulunan malzemelerle hemen sorun giderilmelidir. Sorun giderilmediğinde zamanla sararmanın seviyesi artacak ve parlatma daha zor olacaktır. Sararmış farlı aracı kimse almak istemeyecektir. Sorun yaşamamak için zamanında far temizlenmeli veya oto kuaförü firmalara götürülerek temizlettirilmelidir.

Zımparayla Far Temizleme

Zımpara kullanılarak sürücü far temizliğini kendi yapabilir. Gerekli olan malzemeler;

  • Zımpara,
  • Su
  • Yumuşak mikrofiber bez
  • Kağıt bant
  • Plastik cilası veya far cilası
  • Polisaj makinası

Bu yöntemde en büyük maliyet polisaj makinesine aittir. Makineniz varsa far parlatma fiyatı çok düşecektir. Makineyi alırsanız uzun süre kullanabileceğiniz için yine de ekonomik olacaktır.

Far Parlatma Seti Ne Kadar?

Eskimiş ve rengi solmuş farlarınızın yeniden canlı ve tertemiz görünmesini sağlayacak olan parlatma kitleri 150 TL ile 200 TL aralığında bulunmaktadır. İçinde maskeleme bandı, buharlaştırma ünitesi ve kloroform sıvı bulunan bu kiti bir kere alıp uyguladıktan sonra ise 50 TL ile 80 TL arasında fiyatlara internetten ya da lokal satıcılardan bulabileceğiniz kloroform temizleme sıvısını alıp belirli aralıklarla işlemi uygulayarak farlarınızın ışıltılı görüntüsünü koruyabilirsiniz.

Far Patlatma Setleri İş Yarıyor Mu?

Far setlerinin işe yarayıp yaramadığını merak ediyorsanız video izleme sitelerinden bunları uygulayan kişilerin çektiği videolara bakabilirsiniz. Bu videoları izlediğinizde göreceksiniz ki doğru şekilde uyguladığınız taktirde sararmış olan farlar tekrar şeffaf görüntüsüne geri dönmekte ve uzun süreler bu parlaklığını korumaktadır. Üstelik bu işlemden önce farlarınızı zımparalarsanız üzerinde ki çiziklerinde hepsi yol olacaktır.

Far Parlatma SetiFar Temizleme İşlemi Ne Kadar Sürer?

Aracınızın kirliliğine göre far temizleme işleminin süresi değişmektedir. Eğer sadece kloroform sıvıyı uygulayacaksanız bunun buharlaşma ısısına gelmesi ve uygulanması 20 dakika kadar sürmektedir. Ama öncesinde farlarınızı düşük devirli bir polisaj makinası ya da elle zımparalarsanız bununla beraber süre 30 dakikalara çıkabilir. Bazı farlarda ise tek bir sefer yetmemekte ve birkaç kez uygulama gerekebilmekte ve bu durum süreyi uzatmaktadır.

Far Parlatma Seti Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Aracınızın farları için set seçerken ilk tavsiyemiz bilindik markaların ürünlerinden şaşmamanız olacaktır. Çünkü bu setlerin içinde yer alan sıvının bileşiği oldukça önemlidir. Farların çoğu polikarbondan imal edilmektedir. Eğer aşındırıcılığı yüksek bir ürün seçerseniz farlarınızı parlatmak isterken onlara zarar verebilirsiniz. Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta da buharlaştırma makinesinin özellikleridir. Eğer evinizden fiş uzatamıyorsanız powerbanke bağlanan ya da aküden güç alabilen modelleri seçmeniz işinizi daha kolaylaştıracaktır.

Far Parlatma Seti Fiyatları Ne Kadar?

Far parlatma setlerinin fiyatlarının oldukça makul olduğunu söylemek yanlış olmaz. Genelde bu setlerin içinden o an ihtiyacınız olacak zımparaya kadar her şey çıktığından fiyatlarının çok yüksek olmadığını söyleyebiliriz. İçinde ki buhar makinesi tek kullanımlık değildir. İhtiyaç duydukça yeniden kullanabilirsiniz. Eğer bu işlemi sanayide yaptırmak isterseniz yada zamanla üzerinde ki koruyucu tabakası aşınmış güneş nedeniyle solmuş far camlarını değiştirmeye kalkarsanız bunun maliyeti size setlerden çok daha pahalıya gelecektir.

Daha önce yorum yapılmadı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Start typing and press Enter to search

Alışveriş Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Call Now Button
WhatsApp'ı Aç
1
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?