Oto Cam Çiziği Tamiri Yapılabilir mi?
Oto Cam Çiziği Tamiri
Posted in Çizik Cam Tamiri

Oto Cam Çiziği Tamiri Yapılabilir mi?

Araçlar dış müdahaleye açıktır. Dıştan gelen müdahaleler nedeniyle camında çizikler ve çatlaklar oluşabilmektedir. Profesyonel kişiler tarafından yapılan incelemede değişime ihtiyaç hissedilebilir. Çatlak çok derinse, çizik çok uzunsa tamir zor olabilir. Derin olmayan, kısa ve uygun konumdaki oto cam çiziği tamiri yapılarak sorun çözüme kavuşturulabilir. Çizikler genellikle çok derin değildir. Yapılacak birkaç küçük ve basit dokunuşla tamiri yapılabilir.

Pratik yöntemleri bilen sürücüler dahi çizikleri tamir edebilir. Çizikleri giderme konusunda etkili olan bazı yöntemler vardır. Çok basit nedenlerden dolayı bile oluşabilen çiziklerin giderilmemesi ilerlemesine neden olur. Camın üzerinde biriken toz veya kirin ıslatılmadan silinmesi çiziklerin oluşumunda etkilidir. Toz sertleşince ve kuru kuruya silince çizikleri oluşturur.

Oto Cam Çiziği Tamiri Yöntemleri

Araçların camlarının kalitesine göre çizik oluşumu değişmektedir. Kaliteli camlarda çizik oluşumu çok daha zordur. Çarpan taş parçalarının dahi zarar veremediği kaliteli camlar vardır. Camın kaliteli veya kalitesiz olmasına bakılmaksızın oluşan çiziklerin giderilmesi gerekir. Çizik giderme için kullanılan yöntemleri kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler;

  • Camın, cam suyu ile güzelce temizlenmesi gerekir. Normal su yerine cam suyu kullanılması önemli bir detaydır.
  • Yıkanmadan yapılan çizik giderme işlemi faydalı olmayacaktır.
  • Cam suyuyla ıslatılıp silme işleminin yapılacağı bez mikrofiber olmalıdır. Bezin sert olması durumunda tozlar, kirler ve sert bezin bir araya gelmesi daha fazla çizik oluşturacaktır.
  • Yumuşak bezle yapılan silme ve temizleme işleminden sonra çizik giderme uygulamasına geçilebilir.

Oto Cam Çiziği Tamiri Kimyasal Ürünlerle Çizik Giderme

Camdaki çiziğin derinliğine, büyüklüğüne ve konumuna göre yapılması gereken işlemlerin sayısı değişmektedir. Temizliği yapılan camdaki çiziklerin tamir edilmesinde en fazla kimyasal ürünler tercih edilir. Camlar çok hassas olduğundan doğru ürünün kullanılması gerekir. Yardımcı kimyasal ürünler kesinlikle cam temizlenmeden kullanılmamalıdır. Farklı markaların çizik tamiri için ürettiği kimyasallar vardır. Kimyasal ürünün uygulanmasından sonra polisaj makinesinin kullanılması gerekir.

Polisaj makinesi oto cam çiziği tamiri işleminin daha güzel sonuçlanmasında etkilidir. Cama kimyasalın tam olarak yedirilmesi için polisaj makinesinin kullanılması şarttır. Ayrıca makine kimyasalların camdan temizlenmesini ve pürüzsüz olmasını sağlar. Çok derin olmayan çiziklerde, çizik giderme ürünleri kullanılır. Çiziklerin derin olması durumunda profesyonel tamircilere götürülmesi gerekir.

Daha önce yorum yapılmadı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Call Now Button
WhatsApp'ı Aç
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?