Otomobil Ön Cam Çatlak Durdurma Mümkün mü?
Otomobil Ön Cam Çatlak Durdurma Mümkün mü?
Posted in Çatlak Cam Tamiri

Otomobil Ön Cam Çatlak Durdurma Mümkün mü?

Araçların ön camlarında, temkinli hareket edilmesine rağmen çatlaklar oluşmaktadır. Özellikle uzun yollarda, otobanlarda çok hızlı giden araçların arka tekerlerinden fırlayan taşlar çatlak oluşumuna neden olmaktadır. Oluşan çatlakların hemen tamir edilmesi gerekir. Otomobil ön cam çatlak durdurma ile onarılmadığında sürücünün görüş alanı sınırlandırılır. Kaza gibi çok büyük sorunlara neden olmamak için hemen çaresine bakılmalıdır.

Sert veya köşesi sivri maddelerin çarpması çatlağı oluşturur. Oluşan çatlak başlangıçta küçük ve kısa olabilir. Araba kullanıldıkça camdaki bu küçük çatlak zamanla ilerler ve büyümeye başlar. Küçücük nokta kadar olan çatlak onarılmadığında kısa süre içinde bütün camı kaplayabilir. Küçük ve derin olmayanlar sürücünün kendi tarafından bile onarılırken büyüyenlerin profesyoneller tarafından yapılması gerekir. Hatta çok genişlemesi durumunda camın değişmesi söz konusu olur.

Otomobil Ön Cam Çatlak Durdurma Yöntemleri

Çatlakların derinliğine, büyüklüğüne ve konumunda göre durdurma işlemleri uygulanır. Profesyoneller tarafından yapılan işlemler sırasıyla şöyledir;

  • Çatlaktaki havanın alınması için özel vakumlu makine kullanılır. Vakumlu makine havayı alır, içindeki toz ve kiri temizler. Çatlağın ilerlememesi için vakumlu makineyle temizlemek şarttır.
  • Vakum makinesiyle temizlenen çatlağın içine reçine sıkılır. Yapıştırma özelliği olduğundan çatlağın ilerlemesini engelleyecektir.
  • Reçinenin kuruması beklenir. Kuruyan reçineden kalan ve pürüz oluşmasına neden olan kısımların cila uygulamasıyla temizlenmesi gerekir. Cila uygulaması yapılarak hem çatlağın ilerlemesi durdurulur hem de onarım yapılmış olur.

Otomobil Ön Cam Çatlak Durdurma Mümkün mü?Çatlağı durdurma ve tamiri konusunda kendini güvenmeyenlerin müdahale etmemesi gerekir. Ehil olmayan kişilerin müdahaleleri camın tamamen kırılmasına neden olabilir. Mümkünse profesyonellerden yardım almak daha doğru olacaktır.

Çatlak Durdurulmazsa Ne Olur?

Baylar arabalarına çok önem verirler. En ufak bir sorun olduğunda çözüm bulmaya çalışırlar. Özenli davranan kişiler araçlarını satmak istediklerinde hiç sorun yaşamazlar. Temiz ve bakımlı olduğundan dolayı yüksek fiyattan satabilirler. Şayet camlarda çatlak varsa veya cam değişimi söz konusu ise araç fiyatı düşecektir. İkinci el fiyatlarında araçtaki değişimler etkilidir.

Çatlak veya çizik fark edildiğinde hiç vakit kaybetmeden çözümüne bakılmalıdır. Otomobil ön cam çatlak durdurma işlemleri sorun büyümeden çözüme kavuşturulmasını sağlar. Şayet çatlak ilerlerse camın tamamını kaplayarak sürücünün görüşüne engel olur. Çatlak durdurma çok daha az masraflıdır. İlerlemesi durumunda cam değişimi gerekebilir. Cam değişimi ise daha masraflıdır.

Daha önce yorum yapılmadı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Call Now Button
WhatsApp'ı Aç
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?