Araba Ön Cam Çizik Giderme Nasıl Yapılır?
Posted in Çizik Cam Tamiri

Araba Ön Cam Çizik Giderme Nasıl Yapılır?

Araba, hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Büyük şehirde ve çok yoğun çalışanlar için olmazsa olmazdır. Araç alındığında sorumluluk yüklenilir. Bakımı yapılmayan araçlar çok çabuk yıpranır ve değerden düşerler. Yüksek fiyatlar ödenerek alınan arabanın değer kaybetmesini kimse istemez. Araba ön cam çizik giderme işlemleri aracın ilk günkü gibi bakımlı görünmesi elzemdir. Araç camlarında çeşitli nedenlerle çizikler oluşur. Oluşan bu çiziklerin en önemlileri ön camdakilerdir.

Aracın değer kaybetmemesi ve konforlu şekilde kullanılabilmesi için bütün camlardaki çizikler önemlidir. Fakat ön cam, sürücünün görüş alanına girer. Sürüş konforu ve dikkati için ön camın temiz ve çiziksiz olması önemlidir. Küçük diye önemsenmeyen çizikler çok kısa sürede büyüyüp ilerleyebilir. Araç kullanıldıkça çiziklerde ilerleme olacaktır.

Araba Ön Cam Çizik Giderme Malzemeleri

Arabanın ön camında çizik varsa hemen müdahale edilmelidir. Küçük, hafif, derin veya ağır olmasına bakılmaksızın işlemlerle onarım yapılmalı. Hafif çizikler birkaç dakikada hemen onarılır. Daha derin olanlar için biraz uğraşmak gerekir. Şayet ağır ve çok derin çizik varsa müdahale edilmeden profesyonel ekiplere götürülmelidir. Ağır çizik ve çatlaklara yapılacak yanlış müdahale camın kırılmasına neden olabilir.

Çok derin ve ağır olmayan çiziklerin evde onarımı yapılacaksa bazı malzemelere ihtiyaç olacaktır.  Camların çizilmeden, güzelce temizlenmesi için yumuşak, temiz mikrofiber bez ve cam suyu gereklidir. Bütün yöntemlerden önce camın lekelerden, pisliklerden ve tozlardan arındırılması gerekir. Temizlenen camda çizikler daha net belli olur. Onarım işlemi daha kolay gerçekleştirilir.

Ön Camdaki Çiziklerin Giderilme Yöntemleri

Araçların cam kalitesi farklılık göstermektedir. Kaliteli camlar daha zor çizilir. Daha az kaliteliler ise çok daha çabuk çizilir. Çizilmemesi için özen gösterilmeli. Fakat bazen kişinin elinde olmadan çizikler oluşabilir. Çizildikten sonra yapılması gereken şey vakit kaybetmeden onarımının yapılmasıdır. Onarım yöntemleri şunlardır;

  • Selenyum oksitli metal cilasıyla çizik giderme
  • Tırnak cilasıyla çizik giderme
  • Diş macunu kullanarak çizikleri yok etme
  • Karbonatla çiziklerin giderilmesi
  • Piyasada satılan ve çizik gidermede kullanılan kimyasallar

Yukarıda sıralanan her yöntem kullanılarak Araba ön cam çizik giderme işlemi gerçekleştirilebilir. Malzemelerin özellikle kimyasalların daha etkili sonuç vermesi için polisaj makinesiyle uygulanmasında fayda vardır. Polisaj makinesi camın cilalanması ve pürüzsüz kalması için de kullanılır.

Daha önce yorum yapılmadı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Call Now Button
WhatsApp'ı Aç
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?