Detaylarıyla Araba Cam Çizikleri Nasıl Giderilir?
Posted in Çizik Cam Tamiri

Detaylarıyla Araba Cam Çizikleri Nasıl Giderilir?

Detaylarıyla Araba Cam Çizikleri Nasıl Giderilir?

Dış etkenlerden kaynaklı olarak araba camlarında çizikler oluşabilir. Detaylarıyla araba cam çizikleri nasıl giderilir? Hakkında yeterli bilginin edinilmesi durumunda sorun kolayca çözümlenebilir. Camlarda meydana gelen çatlaklar çeşitli isimlerle adlandırılır. Çatlak çeşitleri şunlardır;

  • Boğa gözü çatlağı; yapı itibariyle boğanın gözüne benzediğinden bu isim verilmiştir. En yaygın görülen çatlak çeşididir.
  • Yıldız çatlak; keskin köşeli kaya veya taş parçasının çarpmasıyla yıldıza benzer şekilde oluşan çatlaktır.
  • Kombinasyon çatlağı; boğa gözü ve yıldız çatlağının bir aradaki halidir. Çakıl taşlarının sert bir şekilde çarpmasıyla oluşur.
  • Kenar çatlağı; Camın kenarında 2 ila 4 cm olarak başlayan ve zamanla 10 ila 12 cm’e kadar büyüyen çatlaklardır.
  • Şerit çatlak; yatay ince bir şerit şeklindeki çatlaktır.
  • Yarım ay çatlağı; pürüzsüz yarım aya benzeyen çatlaktır.
  • Dalgalı çatlak; görüntüde çatlak var gibidir fakat elle temas halinde bir pürüz gelmez. Soğuk havalarda cama birden sıcak su dökülmesinden kaynaklı olarak oluşur.

Derin Araba Cam Çizikleri Nasıl Giderilir?

Farklı nedenlerle ve farklı şekillerde oluşan çatlaklar onarılmadığında daha büyük sorunlara neden olabilir. Örneğin keskin köşeli kayanın çarpmasıyla meydana gelen yıldız çatlağına zamanında müdahale edilmezse büyür. Çatlağın büyümesi camın değişimine kadar ilerler. Çatlakların büyük çoğunluğu ön camda oluşur. Diğer camlarda oluşanlar da vardır. Fakat tekerleklerin hareket yönünden dolayı önceki arabalardan fırlayan taşlar genellikle ön camlarda çatlaklar oluşturmaktadır.

Ön veya diğer camlarda oluşan çatlaklar çok derin, büyük değilse ve konumu müsaitse onarılır. Küçük çatlakları araç sahibi kendi kolay bir şekilde yapabilir. Derin ama sıkıntılı olmayanlar da onarılabilir. Derin fakat riskli konumdaki çatların tamiri için profesyonel yardım almak daha doğru olacaktır. Profesyonel gözle bakıldığında bazı derin çatlakların tamir olamayacağı değişmesinin gerekeceği görülecektir.

Ne Tür Çatlaklar Tamir Edilebilir?

Arabanın ön veya diğer camlarında çatlakların bazıları onarılabilirken bazılarında cam değişimi gerekmektedir. Detaylarıyla araba cam çizikleri nasıl giderilir? Hususunda öncelikle tamir edilip edilemeyeceğini bilmekte fayda vardır. Camın dış kısmında ve 12 cm’e kadar olan çatlaklar onarılabilir. Şayet çizikler iç kısımdaysa ve 12 cm’den daha uzunsa değişim gerekir. Boğa gözü olarak bilinen çizik 1 cm’den küçükse onarılır. 3 cm’e kadar olanlar profesyoneller tarafından tamir edilir. 3cm’den büyüklerin değiştirilmesi gerekir.

 

Daha önce yorum yapılmadı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Call Now Button
WhatsApp'ı Aç
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?