Detaylı Cam Çizik Giderme
Detaylı Cam Çizik Giderme
Posted in Çizik Cam Tamiri

Detaylı Cam Çizik Giderme

Arabayı kullanırken, park ederken çeşitli olumsuzluklar yaşanmaktadır. Yaşanan olumsuzluklar neticesinde aracın camında çizikler meydana gelmektedir. Detaylı cam çizik giderme yöntemleri sayesinde ortaya çıkan olumsuzluktan kurtulmak mümkün olmaktadır. Çiziklerle ortaya çıkan tahribat ciddi olaylara neden olabilir. Başlangıçta küçük olan çizik önemsenmediğinde büyür. İlerleyerek büyüyen çizik camın kırılmasına neden olur.

Cam kırılmasa dahi zamanla derinleşen çiziğin tamiri için sanayiye götürülmesi gerekir. Sanayide cam değişikliğinin yapılması bile gerekebilir. Cam değişmeden çizik haliyle kullanılırsa sürücünün görüşünü etkileyeceğinden kaza gibi olumsuz sorunlara yol açabilir. Hemen hemen her arabada görülebilen çizik olayının büyümesini beklememek gerekir. Evdeki yöntemler kullanılmalı. Sanayiye götürülmeli ve çizikler büyümeden giderilmeli.

Evde Detaylı Cam Çizik Giderme Malzemeleri

Sürücünün aracı kurallara uygun kullanması gerekir. Özellikle ön camda meydana gelecek olan çizikler görüşü etkileyeceğinden yanlış manevralara neden olabilir. Aracın değerinin düşmemesi için de çiziklerin küçük halindeyken giderilmesi gerekir. Kişinin evde kendi imkanlarını kullanarak yapabileceği bazı yöntemler vardır. Evde cam çizik giderme işlemi yapılacaksa şu malzemelerin hazır edilmesi gerekir;

  • Cam suyu
  • Mikrofiber bez
  • Metal cilası
  • Polisaj makinası

Çizik giderme işlemine başlamadan önce camın çok güzel temizlenmesi gerekir. Çünkü bazı lekeler de çizik gibi algılanmaktadır. Yıkanıp temizlendiğinde çizikler daha net belli olmaktadır. Ayrıca tozlar ve kirler temizlenmediğinde işleme başlandığında daha farklı çizikler oluşturma ihtimali meydana gelmektedir. Cam suyuyla ıslatılmış mikrofiber bezle cam güzelce temizlenir ve silinir.

Detaylı Cam Çizik GidermeCam Çiziği Giderme Aşamaları

Üzerinde çizik bulunan cam güzelce temizlendikten sonra uygulama aşamasına geçilebilir. Aşamalar sırayla şu şekilde gerçekleştirilir;

  • Temiz mikrofiber bezin üzerine metal cilasından bir miktar damlatılır. Temiz mikrofiber bez yoksa makyaj temizleme pamuğu da kullanılabilir.
  • Pamuğa veya beze damlatılan metal cilası camın çizik kısmına dairesel hareketlerle yedirilir.
  • Polisaj makinası olanlar metal cilasını makineyle yedirebilirler.
  • Çok uzun olmayacak şekilde metal cila çiziğe yedirildikten sonra ıslanmış bez alınır. Islak bezle çiziğin olduğu yer güzelce silinir.

Metal cilasıyla yapılan detaylı cam çizik giderme işlemi tırnak cilasıyla da yapılabilir. Cam silindikten sonra tırnak cilası çiziğin olduğu yere sürülür. Cilanın kuruması için yaklaşık olarak 1 saat kadar beklenir. Kuruyan cilanın pürüz oluşturan kısımlarını almak için aseton kullanılır. Beze veya pamuğa dökülen asetonla çiziğin olduğu bölge pürüzsüz hale getirilir.

Daha önce yorum yapılmadı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Start typing and press Enter to search

Alışveriş Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Call Now Button
WhatsApp'ı Aç
1
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?