Etkili Araba Cam Çizik Giderici
Etkili Araba Cam Çizik Giderici
Posted in Çizik Cam Tamiri

Etkili Araba Cam Çizik Giderici

Araba camlarının çizilmesine neden olan çok sayıda etken vardır. Önde giden aracın tekerleklerinden seken taş cama isabet edince çizikler hatta çatlaklar oluşur. Kesici veya delici aletlerin cama dokunması hatta tozların ıslatılmadan kuru bezle silinmesi de çizik oluşturur. Cam suyla ıslatılan mikrofiber bezle silinmelidir. Araba cam çizik giderici ürünler kullanılarak sorundan kurtulmak mümkündür.

Aracın parkı veya kullanımı sırasında da çizikler oluşabilir. Park ederken ve kullanırken dikkatli olmakta fayda vardır. Her türlü tedbire rağmen çizikler oluştuysa ilerlemeden yok edilmelidir. Camda görünenlerden hangisinin gerçekten çizik olduğunu anlamak için ilk olarak camın güzelce temizlenmesi gerekir. Bazen koyu lekeler de çizik gibi anlaşılabilmektedir. Yıkanıp silinen camda lekeler kaybolacağından sadece çizikler kalır.

Oto Araba Cam Çizik Giderici Çeşitleri

Araba camında oluşan çiziklerin giderilmesi için kullanılan çeşitli ürünler vardır. Çizikler çok derin değilse ürünler kullanılır. Çizik konusu hassas olduğundan derin çizikleri profesyonellere göstermek gerekir. Evde uygulanabilecek yöntemler derin olmayan çizikler içindir. Uygulamalara başlamadan önce cam güzelce temizlenir. Kir ve tozdan arındırılan cama çizik giderici ürünlerden sürülür. Çizik gidermede kullanılan ürünler ve makine şunlardır;

 • Camın güzelce temizlenmesi için cam suyu ve mikrofiber bez
 • Ürünün camın içine iyice işlemesi ve pürüzsüzlüğü sağlamak için polisaj makinası
 • Metal cilası (Metal cilasını cama sürmek için makyaj pamuğu kullanılabilir.)
 • Metal cilasının yerine duruma göre tırnak cilası da camlardaki çizikleri gidermek için kullanılabilir.

Etkili Araba Cam Çizik GidericiTırnak Cilasıyla Camın Çizikleri Nasıl Giderilir?

Birçok kişinin daha kolay ulaşabileceği tırnak cilası kolay uygulanabilir bir yöntemdir. Tırnak cilasıyla çizik giderilmesi şöyle gerçekleştirilir;

 • Çizik gidermek için şeffaf tırnak cilası kullanılır. Temizlenmiş ve silinmiş cama uygulanan tırnak cilasının kuruması için ortalama bir saat kadar beklenir.
 • Çiziğin dışında ve camın üstünde kalan fazla cilaların alınması için pamuğa aseton sürülür. Hassas hareketlerle asetonlu pamukla cam ovulur.
 • Nemli mikrofiber bezle en son aşamada cam silinerek temizlenir.

Kişinin evde yapacağı bu tür uygulamalar ile hafif cam çizikleri yok edilir. Biraz daha derinler için araba cam çizik giderici ürünler kullanılması gerekir. Daha derin çiziklere müdahale etmek risklidir. Camın kırılmasına neden olabilir. Derin çizikler için araç sanayiye götürülmelidir.

Araba Cam Çizik Giderici Ürünleri

Arabaların camları özel teknikler ve malzemeler kullanılarak üretilirler. Aldığı darbelere karşı dayanıklıdır. Dayanıklı olmasına rağmen taş çarpması, kesici aletlerin ucunun değmesi, park halinde yanlı manevralar camlarda çeşitli derinliklerde çizikler oluşturabilir. Oluşan çizikler hafifse basit bazı işlemlerle hemen giderilebilir. Hafif ve çok belli olmuyor diye asla ihmal edilmemelidir. İhmal edilen çizikler zamanla derinleşir ve büyür. Büyüyen çiziklerin giderilmesi daha zor ve masraflı olur. Hatta camı kaybetmeye kadar ilerleyebilir. Çizikler, büyüdüğünde sürücünün görüş alanını kısıtlar. Kısıtlı alanda araç kullanmak kazalara neden olabilir. Sorunun ve problemlerin büyümemesi için çizikler fark edildiği de hemen giderilmeli.

Oto Cam Çiziği Giderme YöntemleriOto Cam Çiziği Giderme Yöntemleri

Baylar için araçları çok değerlidir. En ufak bir çiziğin oluşması dahi onları mutsuz eder. Camlarda oluşan çizikler aracın estetiğini bozar. Satış yapılacağında cam çizikleri aracın fiyatını düşürür. Görsellik, aracın değeri, sürücünün ve yolcuların sağlığı için çizikler önemsenmelidir. Oto camlarındaki çizikleri gidermek için kullanılan farklı yöntemler vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

 • Hazır parlatıcıların ve pedlerin kullanılması
 • Diş macunu kullanma
 • Şeffaf oje kullanımı
 • Seryumla çizik giderme

Çizik olan cama yöntemleri uygulamadan önce mutlaka temizlenmelidir. Bazen camın üzerindeki kirler, pislikler çizik gibi görünür. Temizlik varsa çiziğin daha net fark edilmesini sağlayacaktır. Yıkanan cam iyice kuruduktan sonra uygulamalara geçilir.

Araba Cam Çiziği Nasıl Giderilir?

Hafif çiziklerin giderilmesi evdeki malzemeler kullanılarak gerçekleştirilebilir. En çok kullanılan şeffaf tırnak cilasıdır. Her evde rahatlıkla bulunan tırnak cilası temiz ve kuru cama yeteri miktarda sürülür. Kuruması yaklaşık 1,5 saat kadar sürer. Tamamen kurumasını beklemek çok önemlidir. Kuruyan cilanın kalıntıları asetonla temizlenir. Pamuk ve aseton yardımıyla kalıntılar temizlenince çiziklerin yok olduğu görülecektir. Diş macunu yumuşak bez yardımıyla cama uygulanır. Parlatma özelliği olduğu için camın çiziklerini giderip parlatır. Macun iyice yedirildikten sonra temizlenir.

Sosyal medyada paylaş

Daha önce yorum yapılmadı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Start typing and press Enter to search

Alışveriş Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

WhatsApp'ı Aç
1
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button