Farlar Neden Matlaşır?
Posted in Far RestorasyonuTümü

Farlar Neden Matlaşır?

Farlar Neden Matlaşır?

Farlar neden matlaşır? Anlaşılması gereken ilk şey, tüm farların polikarbondan yapılmış olmasıdır. Bugünlerde hemen hemen tüm farların polikarbon malzemeden yapıldığını ve polikarbon malzemenin otomobil üreticileri için birçok faydası olduğunu söylemeliyiz. Polikarbon sayesinde modern araçlar için her türlü çılgın şekil ve yaratıcı şekiller yapılabilir hale geldi. Aynı zamanda polikarbon malzeme küçük darbeler gelmesi durumunda kırılmanın azaltılmasına yardımcı olur. Başka bir aracın sizin aracınıza hafif çarpması sonucu, genellikle farınız polikarbon olduğu için kırılmaz.

Bununla birlikte, olumsuz olan, polikarbonun doğal olarak yumuşak olması ve UV güneş ışınları ve diğer  dış etkenlerden daha kolay etkilenmesidir. Bunu engellemek için far üreticilerinin yaptığı şey ise, OEM dereceli sert bir kaplama veya UV ile kürlenen bir kaplamayı polikarbonun yüzeyine uygulamaktır. Bu tür teknoloji, gitarlardan başka şeylere kadar her türlü farklı endüstride de kullanılmaktadır ve sert kaplamanın avantajı, son derece sert olması ve alt yüzeyi korumasıdır. UV kaplama polikarbon veya plastik yüzeye çok iyi bağlanır ve tabii ki başka bir avantajıda UV lamba ile kürlenme süresi çok hızlıdır, çabucak sertleşir. Ancak polikarbonun üzerindeki her kaplama zamanla bozulmaya başlayacaktır.

Farlar Neden Matlaşır?Farların Matlaşmasının Sebepleri Nelerdir?

Bunun bazı nedenleri vardır: Birincisi UV güneş ışınları, diğerleri ise ısı ve merceğin içinden gelen ışıktır. Sadece bu faktörlerin haricinde yoldaki toz, kir ve bunun gibi dış etkenlerde farınızı zedelemeye ve sarartmaya başlar. Zamanla sararmalara neden olan birincil faktör yine de güneş ışığıdır. Bu yüzden Türkiye’nin güney bölgelerinde, farların çoğunun üç ya da dört yaşına geldiğinde, üst bandında sararmaya başladığını fark edeceksiniz. Bu noktada yapılması gereken Glasweld Gclear profesyonel far sistemi ile kaplamayı yenilemektir.

Matlaşan farları sadece parlatıcılar ile parlatmak yeterli değildir. Bu sadece birkaç haftalık geçici bir çözüm sunar. Far restorasyonunda UV Kaplama yapılmadan sadece parlatma yapılır ise ham bir polikarbon elde etmiş olursunuz. Farınızın üzerinde sıfır koruma olur. Bunun sonucunda zamanla polikarbon üzerinde kılcal çatlaklar oluşmaya başlar. Bu çatlama far boyunca küçük çatlaklara neden olur. Biz buna mikro çatlaklar diyoruz, ve tabii ki bu durum, farın kalitesi ve işlevini bozar. Ayrıca farın ışık geçirgenliğini de azaltır. Bu nedenle geçici değil, kalıcı bir çözüm istiyorsanız Gclear far restorasyon sistemi ile farınızı yenilemelisiniz. Kaliteli UV sert kaplama sayesinde senelerce farınız, aracı ilk aldığınız gün ki görüntüde kalır ve ışık kalitesinde de kayıp yaşamazsınız.

Daha önce yorum yapılmadı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Call Now Button
WhatsApp'ı Aç
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?